Těsný culík dokáže vlasy potrápit. Pramínky se lámou a vypadají zanedbaně

Fotografie: Paolo Neo / Public domain

Culík je velmi oblíbenou úpravou vlasů. Vytvoříte ho rychle, a navíc vypadá dobře. Zjistěte, co byste o vlasech v culíku měly vědět, abyste předešly jejich poškození.

Pravidelná vlasová péče je důležitá, aby vlasy měly dostatek výživných látek, byly zdravé a lesklé. Vlasová kosmetika stojí nemalé peníze, a přesto nemusí přinést kýžené výsledky. Stačí, když péči o vlasy sabotujete věcmi, jež jsou často součástí každodenní rutiny. Vedle nadměrného vysoušení a používání horkých žehliček poškozuje vlasy i oblíbený culík. Co nedělat a jak se o vlasy v culíku starat, aby se předešlo jejich poškození?

Co s vlasy dělá těsně svázaný culík

Culík vyvíjí tlak na kořínky vlasů, a ty se tak mohou snadno lámat a vypadávat. Obzvlášť pokud s culíkem i spíte. Při otáčení hlavy ve spánku mohou těsně svázané vlasy trpět ještě mnohem více. Gumička sama o sobě způsobuje tření, které v daném místě vlasy vysušuje, a ještě více se tak podporuje jejich lámání. Vlasy pak jsou suché a mohou vypadat zanedbaně.

Pravidelné svazování vlasů do pevného culíku může dokonce způsobit tažnou alopecii. Tedy vypadávání vlasů v důsledku neustálého tahání. I když vlasy zase dorostou, může se stát, že se v namáhaných místech vytvoří zánět vlasových folikul a dorůstání nových vlasů bude mnohem komplikovanější. Dalším problémem u culíku bývá promáčknutí vlasů. Po jejich rozpuštění bude jasně patrná linie vlasů, které byly stažené gumičkou. To může být důvodem k dalšímu zbytečnému použití žehličky, aby se vlasy opět narovnaly.

Tipy jak zmírnit dopady nošení culíku na vaše vlasy

Těsně vyčesané culíky jsou velmi oblíbenou úpravou vlasů a nutno dodat, že vypadají opravdu pěkně. Pokud se vlasů v culíku vzdát nechcete, vyzkoušejte tyto tipy, které pomohou k tomu, aby se minimalizovalo jejich poškození. Raději proto omezte nošení těsných culíků, a kdykoliv to jde, mějte vlasy rozpuštěné nebo jen lehce stažené. S culíkem nikdy nespěte a nikdy si vlasy do culíku nestahujte mokré, protože mokré vlasy jsou k poškození nejnáchylnější.

péče o vlasy
Fotografie: Freepik

Než si svážete vlasy do culíku, aplikujte na ně výživné sérum. Pokud máte suché vlasy, použijte nějaké s obsahem olejů, aby se snížilo statické tření. Používejte šetrné gumičky. Ideálně ty tlusté, jež jsou potažené látkou, nebo spirálovité z umělé hmoty. Vyhněte se kovovým sponkám, které mají tendenci vlasy trhat, a klasickým gumičkám, jež vlasy ještě více vytrhávají.

Pravidelná péče o vlasy je také velmi důležitá. Dobře vyživené vlasy, které netrpí suchostí, se budou mnohem lépe vyrovnávat s mechanickým tlakem a budou méně náchylné k lámavosti. I když musíte culíky nosit denně, pravidelně obměňujte výšku culíku a častěji je svazujte volněji. Dáte vlasům mnohem větší šanci na regeneraci, a culíky je tak budou mnohem méně zatěžovat.

Zdroj: Twice