Děti také mohou mít psychické problémy. Zjistěte, zda vašemu dítěti nechybí pozornost

Fotografie: iStock

Dítě potřebuje být se svým rodičem. Nejenže ho potřebuje k tomu, aby přežilo – jídlo, pití, pocit bezpečí – potřebuje ho taktéž v čase her. A když se mu pozornosti od rodičů nedostává, začnou se dít věci. Obvykle si myslíme, že dítě dělá naschvály. Není tomu ale tak. Dítě chce vzbudit zájem. A proto „zlobí“. Nejtypičtější znaky, že dítěti chybí pozornost rodičů, charakterizovala psycholožka Světlana Romanovna na sociální síti.

Neposlušnost a záchvaty vzteku

Právě toto jsou dva nejtypičtější znaky toho, že dítě touží po rodičovské pozornosti. A právě z těchto dvou věcí se rodiče nejméně obviňují. Je to v povaze malého človíčka, nebo ne?

Pravdou je, že záchvaty vzteku a zlobení jsou pro dítě způsobem, jak přilákat pozornost maminky nebo tatínka, kteří neustále pracují na svých věcech a s dítětem nekomunikují. Dítě neví, jak jinak přitáhnout pozornost rodičů, než právě zlobením. Na zlobení totiž rodiče vždycky zareagují.

Fotografie: Freepik

Jak se chová dítě bez rodičovské péče?

  1. Záchvaty vzteku.
  2. Docela často trpí nachlazením.
  3. Je nezbedné (a to i na veřejnosti).
  4. Porušuje pravidla stanovená otcem a matkou.
  5. Je příliš závislé na rodičích, nesnaží se o nezávislost.
  6. Odmítá jíst jídlo, které mu nechutná.
  7. Ignoruje požadavky rodičů.
  8. Přeruší konverzaci dospělých na jakékoli téma.
  9. Neustálé mluvení, hlasitý pláč.
  10. Má obavy, možná neurózy.

Destruktivní chování nesvědčí o ničem dobrém

Podle psychologa je takové destruktivní chování spojeno s touhou jednoho dítěte – nebýt neviditelní pro své vlastní rodiče. Řešení tohoto problému je jak snadné, tak obtížné zároveň. Snadné, protože stačí věnovat dítěti dostatek pozornosti, aby se necítilo neviditelné.

A obtížné, protože rodiče musí změnit rytmus, na který jsou navyklí a s dítětem trávit mnohem více času. Děti nezlobí, protože jsou zlé. Zlobí, protože zoufale touží po rodičovské lásce.