Dobrá zpráva pro milovníky pečeného kuřete. Padl další mýtus o škodlivosti kuřecí kůže

Fotografie: Depositphotos

Zjištění odborníků se v čase mění. Co bylo ještě včera nezdravé, dnes už zas tak špatné není. Nyní nám odborníci „povolili“ s klidem jíst i kůži z kuřete.

Přestože je kuřecí kůže tučná, podle nejnovějších zpráv je tento tuk pro tělo prospěšný. Tedy alespoň jeho větší část. Obsahuje totiž nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snižovat krevní tlak i cholesterol. Pokud jste se tedy z dietních důvodů vzdávali vypečené kuřecí kůžičky, už si ji můžete bez obav dopřát. Alespoň občas, říká lékařka Kathy W. Warwick.

Další mýtus o škodlivosti padl

Nejspíš nám padl další mýtus spojený se škodlivostí potraviny. Tentokrát se odborníci z Harvardské školy veřejného zdraví podívali blíže na zoubek kuřecí kůži. A opravdu zjistili, že je tvořena především tukem. Má tedy vyšší poměr kalorií než samotné maso. Oproti původním předpokladům se však ukázalo, že většina tohoto tuku je nenasycená.

Pokud ponecháte kůži na kuřeti, počítejte se zvýšením kalorií o 30–50 na jednu porci, což není zase tak moc. Jestliže tedy zrovna nedržíte dietu a nebojujete o každou kalorii, můžete si kůži z kuřete v klidu dopřát. Tuky v ní obsažené jsou totiž prospěšné pro vaše srdce, snižují cholesterol i krevní tlak. Poměr „nezdravého“ a „zdravého“ tuku je v kuřecí kůži 3 : 8, tedy toho prospěšného je téměř třikrát více.

Kůži z kuřete už se nemusíte vyhýbat

Další výhody pro přípravu kuřete s kůží je i fakt, že maso pod kůží se při tepelné úpravě méně vysušuje, a zůstává tak mnohem šťavnatější. Dobře okořeněná kuřecí kůže pak dodá masu i skvělou chuť, a navíc spotřebujete méně soli než v případě kuřete bez kůže. Kuřecímu vývaru pak kůže dodá i správnou mastnotu, která by ve vývaru neměla chybět.

Fotografie: Freepik

Samozřejmě existují úpravy kuřecího masa, při nichž se kůže musíme vzdát. Ve všech ostatních případech ji však zbytečně neodstraňujte. Kůže kromě tuku totiž obsahuje i bílkoviny spolu s malým množstvím železa, draslík a vápník. Obsahuje také aminokyselinu glycin, jež podporuje produkci kolagenu. Jako bonus v ní pak nenajdete žádné sacharidy. Pokud tedy nejíte kuřecí maso s kůží denně, pak si ho můžete vychutnávat bez výčitek pokaždé, když na něj dostanete chuť.

Zdroj: Healthline