Důležité faktory, které vám pomohou udržet ledviny zdravé až do stáří

Fotografie: Depositphotos

Ledviny hrají v našem životě důležitou roli. Filtrují toxické a škodlivé látky z krve a vylučují je močí. Zjistěte, jak o ně pečovat, aby svou funkci plnily co nejdéle.

Pokud ledviny onemocnění, jejich práce se naruší a v těle zůstanou škodlivé a toxické látky. Proto je potřeba dbát na to, aby ledviny byly zdraví až do zralého stáří. Existuje šest základních věci, které pomohou.

Fotografie: Freepik

Sledujte hladinu cukru v krvi

Pokud se vaše tělo nedokáže vyrovnat se zvýšeným obsahem glukózy, jsou ledviny hodně zatěžovány. Negativně to ovlivňuje jejich stav. Také byste měli vynechat slaná jídla, protože ty nutí ledviny pracovat se zvýšeným stresem. Nemohou správně filtrovat krev, pokud má tělo vysoký obsah soli. V tomto případě pak dochází k zadržování tekutin. Ledviny mohou stárnout ve snaze očistit tělo od přebytečné soli.

Zvlášť nebezpečná je kombinace nedostatečného příjmu vody a přebytečné soli. A tak zní i třetí pravidlo – pijte optimální množství vody. Pro každého to může být jiné množství, ale každý den byste měli vypít nejméně 1,5 litru čisté pitné vody. Můžete si dát i bylinkové čaje nebo nápoje s magneziem. Vynechte ale sladké limonády nebo džusy. Pokud budete dostatečně pít, předcházíte tím ledvinovým kamenům.

Čtvrté pravidlo je přestat kouřit. Tento zlozvyk způsobuje vazokonstrikci, která narušuje průtok krve. Negativní účinky kouření jsou známé již nějakou dobu a jsou zaměřené na celé tělo, takže se podílejí také na špatné funkci ledvin.

Fotografie: Freepik

Dopřejte si sportovní aktivitu a jezte zdravě

Dostatek fyzické aktivity je pro ledviny také důležitý. Během cvičení nebo sportování dostávají ledviny více krve, která do nich přináší kyslík a živiny. Má to pozitivní vliv na cévy, srdce a další. Aktivní životní styl znamená mnohem zdravější život než pasivní každodenní trávení většiny dne u počítače nebo televizního programu.

Riziko onemocnění ledvin přichází hlavně s věkem. Ve stáří je tak nutné být ještě opatrnější ohledně svého zdraví a pravidelně navštěvovat lékařské prohlídky, kde může být problém včas odhalen. V podstatě pro zdraví ledvin můžete změnit stravu, vzdát se špatných zlozvyku, přidat sport a lékařské kontroly, pokud máte vyšší věk. Jezte zeleninu, ovoce bohaté na vitaminy a minerály, a přidejte do jídelníčku také ryby. Zapomeňte na sladkosti a prázdné cukry, které vašemu tělu nic nedávají.