Hroznové víno pro zdraví i krásu

Červené, bílé, zelené nebo modré? Ať už zvolíte jakoukoliv barvu bobulek vína, prospějete svému zdraví i půvabu. Bobule vína obsahují asi 80% vody a především celou řadu cenných látek a vitamínů. V hroznovém vínu jsou zastoupeny vitamíny skupiny B, velké množství provitaminu A, vitaminu C a E. Draslík a železo tvoří nejvíc zastoupené minerály a mimo nich obsahují hrozny i vápník, fosfor a měď.

Hroznové víno má cca 1 % rozpustné vlákniny (pektinu), což je v případě čerstvého ovoce výrazné množství. Uvedené rostlinné látky přispívají cévám. Hroznové víno se také hodí k celkové očistě organismu. Mimo to najdou své uplatnění také v kosmetice.

Jak si z nich připravit masku?

Do mastného základu ze sádla, oleje či vazelíny přidejte rozmačkané hroznové víno, aby výsledná směs byla vláčná a dobře se roztírala. Naneste na pleť obličeje, nechte působit 20 minut a poté opláchněte. Pokožka bude jemná a vláčná.

Proč se po hroznech vlastně hubne?

Hroznové víno je také vynikajícím pomocníkem při redukční dietě. Sice má poměrně vysoký energický obsah, ale další jeho vlastnosti jsou pro hubnutí přímo ideální. Vzhledem k vysokému obsahu vody působí močopudně a odvádí tak nadbytečnou vodu z těla. Je prokázáno, že již několik bobulek vína pomáhá překonat chuť na sladké, protože stabilizuje hladinu cukru v krvi.

Jak si udělat džus?

Energii vám dodá také domácí džus z hroznového vína. Pokud chcete zachovat léčivé účinky slupky na srdce a arterie, víno neloupejte. V mixéru rozmixujte kuličky vína a použijte filtr pro zachycení slupek a semínek. Pro tento jemný nápoj je nejlepší použít červené či modré hrozny.

Tip proti vráskám

Přes sítko propasírujte asi 10 bobulí bílého hroznového vína a smíchejte s 1 lžicí přírodních ovesných vloček. Naneste na pleť v rovnoměrné vrstvě a po 10 minutách důkladně omyjte.

Kolik ho máme denně sníst?

Při konzumaci hroznového vína nezapomeňte na to, že jsou potraviny, se kterými si nerozumí. Nekombinujte ho s kysanými mléčnými výrobky, sycenými nápoji ani s alkoholem. Neměla by se překračovat ani doporučená maximální denní dávka, což jsou 2 kg hroznů nebo 600 ml 100% hroznové šťávy. Pokud ale budete konzumovat ¼ kg hroznů každé dvě hodiny, důkladně pročistíte svůj organismus.

Červené, či bílé?

Pokud vám jde především o zhubnutí, konzumujte zelené či bílé hrozny. Zvolte odrůdu, která obsahuje zrníčka. Ta dodávají tělu potřebnou vlákninu, která zasytí, a významně urychlují metabolismus ( látkovou výměnu).

Fotografie publikována se svolením tiverylucky Photography/FreeDigitalPhotos.net