Hubnutí a chyby, které děláte při vážení

Hubnutí je pro někoho hračka, pro jiného složitý proces. Začali jste se zdravou výživou a sportem a hodláte si hlídat postavu? Potom byste si měli dát pozor na chyby, které mnoho lidí dělá, když se váží na osobní váze. Jedině při správném postupu, který se zdá být primitivní, nebudete zoufat nad vysokými čísly, které vám při vážení váha může ukázat.

Hubnutí a vážení

Nepropadejte do deprese, pokud ráno vážíte o tři kila méně než večer. Hodnoty nemohou být stejné zpravidla proto, že se přes den mění z mnoha faktorů. Pokud to budete moc řešit, akorát se vystresujete a docílíte tak JO-JO efektu, ze kterého se špatně dostává. Bohatě stačí kontrolovat váhu jednou za 14 dní, nebo klidně jednou za měsíc a pokud možno ve stejnou dobu – například hned po probuzení a samozřejmě bez oblečení. Pozor však na období menstruace! Tělo se během ní plní vodou a váha ta může narůst.

Váha není všechno

Při hubnutí je sice dobré mít přehled o své hmotnosti, ale nezapomínejte kontrolovat změny na vašem těle i za pomoci obyčejného metru. Je to mnohem lepší způsob, na kterém uvidíte, odkud vás mizí tukové zásoby. Váha se totiž nemusí kolikrát příliš změnit – při úbytku tuku a nárůstu svalů je to více než pravděpodobné.

Pozor na tyto chyby

Lidé si často myslí, že nevadí, když budete stát na váze na jedné noze, nebo když se budete lehce dotýkat zdi. Mějte však na paměti, že všechny takové kreace ovlivní to, kolik opravdu vážíte. Nejlepší je tedy položit váhu na tvrdý podklad – parkety, dlažba, linoleum. Poté se na ni važte vzpřímeně, ničeho se nedotýkejte, nevyvažujte se na jednu stranu.

Tip na závěr

Dalším tipem, jak se správně vážit, je výběr váhy. Ne vždy ta nejdražší a nejmodernější odvede tu nejlepší službu. Neutrácejte zbytečně za váhu, která vám spočítá tuky a vodu v těle, rozdělí hmotnost kostí od svalů… Takovou váhu můžete klidně využít jen jednou za čtvrt až půl roku ve fitku či u výživového poradce. Doma vám bude stačit standardní váha a již zmíněný metr. Pokud se potom rozhodujete nad přesným tipem, přesnější je digitální. A ještě jedna rada – od začátku do konce procesu hubnutí se važte na stejné váze. I kdyby vaše váha přidávala dvě kila navíc kvůli špatným bateriím, uvidíte správnou změnu příbytku či úbytku na váze. Pokud se pokaždé zvážíte na jiném přístroji, můžete se hodně divit.

Fotografie publikována se svolením Mister GC Photography/FreeDigitalPhotos.net