Jak být fit po porodu

Porod je neskutečně namáhavá záležitost a organismus si své při každém, a to mnohdy i zdánlivě lehčím porodu vytrpí své. Dostat se pak do kondice není vůbec jednoduché, a to nejenom z hlediska přinucení se, ale i z pohledu vyčlenění si času na to, abyste se sebou mohla něco dělat. Pokusme se tedy o takový malý návod na to, jak se dostat efektivně do kondice po porodu.

Myslete víc na sebe

U nás žen se sobeckost příliš nenosí, nicméně při této situaci je minimálně na místě. Že neustále vidíte hory nádobí u dřezu a nevyžehlené prádlo? Vůbec si z toho nedělejte hlavu. Prádlo určitě nemá nožičky a špinavé nádobí taktéž. Neutečou vám! Ostatně v domácnosti i kolem dítěte by také mohl občas něco udělat i váš partner. Tělo nejlépe regeneruje při odpočinku a rozhodně nezapomínejte na své koníčky. Sice na ně nebude tolik času, jako dříve, ale rozhodně je úplně nevynechávejte.

Klidně si zacvičte

Příjemné chvilky na mateřské vám přinese i cvičení. Začít byste měla ale až 6 týdnů po klasickém porodu a 12 týdnů po komplikovaném porodu řešeném císařským řezem. Cvičit můžete klidně u televize nebo u počítače na základě toho, co vidíte na obrazovce. Co se týká délky cvičení, pak na začátek postačí desetiminutovka denně. Nemusí se jednat zaručeně o klasické cvičení doma. Vhodné je třeba i plavání nebo vodní aerobik. K tomu ale potřebujete zajistit hlídání dítěte.

Kvalitní jídelníček a kojení

V žádném případě nezanedbávejte zdravou stravu. Jídelníček po porodu musí být vyvážený a měl by obsahovat dostatečné množství bílkovin. Nevynechávejte ale ani sacharidy. Optimální potravinou v tomto období je rybí maso, které obsahuje hodně zdraví prospěšných látek. Na nějaké diety zrovna zapomeňte, jelikož po porodu jsou navýsost nevhodné. Nezapomínejte i na fakt, že kojení je procesem, při kterém se také hubne.

Fotografie publikována se svolením David Castillo Dominici Photography/FreeDigitalPhotos.net