Jak poznat citové zneužívání a porazit svého trýznitele. Mnozí ani netuší, že se jich to týká

Fotografie: Depositphotos

Citové zneužívání je ovlivňování druhé osoby, a to nikoli na fyzické, ale na citové úrovni. Může mít podobu nátlaku, tvrdých výčitek, nelibosti, odsouzení či znehodnocení.

Cílem všech těchto akcí je, aby se oběť cítila provinile a nakonec udělala to, co manipulátor chce. Mnozí lidé si citové zneužívání neuvědomují, protože v raném dětství měli násilnické rodiče nebo neúplnou rodinu, případně obtížný vztah s matkou a otcem. Člověk si obvykle zvykne na rodičovskou manipulaci a podvědomě si tento scénář nese s sebou po celý život.

Jak se chová emocionální tyran

Jeho hlavním cílem je samozřejmě podmanit si partnera a získat to, co chce. Psychický násilník se také snaží přenést odpovědnost za své negativní emoce na svého oponenta. Pro duševně zdravého člověka je samozřejmě nejlepším způsobem řešení problému přemýšlet a diskutovat. Ale manipulátor má své vlastní metody: obviňování, křik, pláč, vydírání, vyhrožování. V těchto činech není vůbec žádná láska k druhému člověku, pouze sobectví.

Pokud je člověk v kontaktu s násilníkem dostatečně často, okamžitě to zpravidla ovlivní jeho náladu, myšlení a sebevědomí, a to ne tím nejlepším způsobem. Takový dlouhodobý tlak může vést k neurózám, různým onemocněním a dalším nepříjemným následkům.

Jak se s vydíráním vypořádat

V první řadě je potřeba si uvědomit, že není vaší zodpovědností pomoci lidem, kteří o to nestojí. Každý emocionální manipulátor má vždy na výběr a pokud se snaží vinu hodit na vás, buďte ve střehu. V případě, že jde pouze o jednorázový zkrat, zkuste svému blízkému sdělit své obavy a otevřeně si o tom promluvte. Je totiž dost možné, že si to sám neuvědomuje nebo jen kopíruje zaryté scénáře ze své rodiny.

Fotografie: Pixabay

Pokud ale máte co do činění s opakovaným citovým vydíráním, jediný způsob, jak se z této sítě dostat, je úplně ze svého života odstřihnout svého trýznitele a pak navštívit alespoň jedno psychologické sezení, které dá vašemu životu smysl a zvýší váš duševní tonus. Jak terapie funguje?

Na začátku jsou podrobně popsány detaily vztahu s násilníkem, triky a manipulace, oběť si uvědomí toxicitu takového vztahu a nakonec se rozhodne psychického agresora ze svého života vypustit. Poté následuje citová rehabilitace a obnovení svobodné vůle člověka. Važte si svých osobních hranic a nenechte se manipulovat jako loutka. Za partnera si vybírejte pouze duševně zdravého člověka, protože to je klíčem ke zralému vztahu.

Zdroj: Healthline