Příznaky, které naznačují, že na tom nejste dobře s duševním zdravím

Fotografie: Freepik

Duševní zdraví jako celek není jen o častém pocitu smutku, nebo deprese. Na problémy s psychickou kondicí můžou ukazovat i jiné příznaky. Jsou častější, než si myslíte.

Je naprosto normální, že člověk v jehož životě se právě něco špatného děje, se necítí psychicky dobře. Pokud ale máte život uspořádaný a klidný, a přesto pociťujete některé z následujících symptomů, může být chyba právě ve vaší psychice. Pro zlepšení své duševní kondice můžete udělat hlavně to, že vysledujete situace, kdy se váš duševní stav horší, a pokusíte se je následně efektivně řešit. Někdy totiž mohou být příznaky spojeny i s nespokojeností ve vašem dosavadním životě.

Nespavost jako příznak podlomené psychiky

Toto je velmi častý symptom, který je ovlivněn psychickou kondicí. Je to logické. Člověk, který se trápí, má obvykle problém své myšlenky vypnout a klidně usnout. Místo toho se převaluje v posteli a mozek mu promítá jednu nehezkou představu za druhou. Když to trvá nějakou dobu, je tento stav velmi nebezpečný. Následná neudržitelná únava může vyústit až v halucinace a mdloby. Pokud se nespavost nedaří zvládat pomocí relaxace a meditace, zaslouží si pozornost lékařů.

Fotografie: Unsplash

Neodůvodněný smutek a pocit deprese hlásá, že psychika pokulhává

Pokud máte problémy s duševním zdravím, děsí vás téměř jakákoli událost včetně běžných pracovních povinností. Mozek pak generuje všechny možné situace, kdy se to i ono může pokazit. Výsledkem pak je, že v myšlenkách stále dokola řešíte problémy, které se zatím nestaly a pravděpodobně ani nestanou. Můžete se pokusit předejít podobným situacím důslednou přípravou důležitých úkolů. Pokud je ale tento stav neúnosný, máte problém s duševním zdravím a nejlepší bude navštívit odborníka.

Izolaci od přátel i rodiny může mít na svědomí váš duševní stav

Každý chce být někdy sám. Někdo vyhledává samotu méně a někdo mizí do ústraní častěji. Pokud ale v poslední době došlo k tomu, že dříve velmi společenský člověk se náhle stáhl do samoty a snaží se izolovat i od svých blízkých, je něco špatně. Pokud má sílu sám si pomoci, může se zpočátku i prostřednictvím internetu zapojit do nějaké skupiny a řešit s ostatními nějaké zajímavé téma. Pokud ale sílu nemá a propadá se do své izolace hlouběji, je opět čas na odbornou pomoc.

Fotografie: Pixabay

Žaludeční nevolnosti a zneužívání návykových látek

Lidské tělo je propojené. Problémy špatného psychického stavu se tedy často promítají pomocí trávicího traktu. Stres a úzkost mohou tak být příčinou častých žaludečních nevolností, pálení žáhy, nebo průjmů. Někteří lidé se pokouší hledat úlevu v alkoholu, dostupných medikamentech, nebo i v některých návykových látkách. To je ale cesta do pekel. Ač je toto řešení zjevně iracionální, bývá častější, než si kdo myslí. Je to ale zbytečné, protože nikdy není pozdě vyhledat pomoc.

Zdroj: Consciousreminder