Jak zvládnout rozvod s manželem aneb důležité kroky k novému životu

Fotografie: Freepik

Rozvod po dlouhé době je velmi bolestivá situace, zejména pokud svůj protějšek stále milujete. Ať už k rozvodu došlo z jakéhokoli důvodu, je dobré vědět, jak ho zvládnout co nejlépe.

Během rozchodu, ale i po něm Vás bude trápit nepříjemný pocit, můžete plakat, nadávat. Každý se s negativními pocity vyrovnává po svém. Není divu, když máte za sebou dlouhý společný život, že Vás to tak vzalo. Není pro Vás dobré se dlouho trápit, rozvod už neslepíte a trápení má negativní dopady pouze na Vás a Vaše zdraví. Dejte se proto dohromady a začněte žít dál.

Fotografie: Freepik

Proč rozvod tolik bolí

Když jste se s partnerem vzali, představovali jste si ideální rodinný život jako v pohádce. Pořád máte mnoho snů a plánů, které jste si s manželem chtěli splnit a najednou je to všechno pryč. Zjištění, že kapitola Vašeho manželství a ideálů končí, je velmi bolestivé, když si to člověk připustí. Rozvod vzniká na základě celé řady nespokojeností, které se s partnerem nedaří vyřešit. Bojíte se, co bude s Vašimi dětmi, máte strach, jak to všechno zvládnete a cítíte obrovskou zradu, a to nejvíce v situaci, kdy Váš vztah rozvrátí třetí osoba. Trápí Vás mnoho otázek typu, proč to udělal, co za tím je, co jste udělala špatně Vy a mnohdy se do toho promítá i známé co by bylo kdyby.

Jak zvládnout rozvod co nejlépe

Zkuste se na situaci dívat co nejvíce realisticky. Čím dříve si přiznáte, že je konec, tím lépe pro Vás. Ani hněv není od věci. Máte na něj plné právo, dejte mu průchod. Uleví se Vám a zvýší to Vaši sebeúctu. V některých situacích mohou silné emoce dokonce nastartovat odhodlání udělat krok dopředu.

Fotografie: Freepik

Pomoci Vám také může se z toho jednoduše vypsat. Chopte se papíru a propisky a napište svému bývalému manželovi dopis. Papír unese všechna Vaše silná slova i Všechny Vaše pocity, nedržte se zpátky a všechno vypište pořádně. Uvidíte, že dopis nakonec nepošlete. Až se na to budete cítit, zbavíte se ho a třeba Vám to pomůže učinit další krok dopředu. Jakým způsobem se dopisu zbavíte není podstatné, záleží jen a jen na Vás. Můžete ho spálit, roztrhat a vyhodit, nebo zavřít na dno šuplíku.

Pokuste se přenést přes negativní pocity a vzbuďte v sobě ty pozitivní. Vzpomeňte si na doby, kdy Vám spolu bylo dobře a poděkujte svému bývalému za ty hezké chvíle, které jste spolu strávili. Posílí to Váš dobrý porozvodový vztah, který je dobrý kvůli dětem a Vy se lépe vyrovnáte se současnou situací.

Relaxujte, starejte se o sebe a vraťte se ke koníčkům, které jste v manželství zanedbávali. Přijdete na jiné myšlenky, dostanete se na pozitivní vlny a naučíte se žít i bez svého manžela. Věnujte se dětem, přátelům i své rodině. Obklopte se lidmi, kteří za to opravdu stojí. Podpora blízkých lidí Vám může pomoci, abyste našli nový smysl života. Najděte ho, naplňte svůj život zajímavými aktivitami, koníčky, péčí o děti a obklopte se blízkými lidmi.

Zdroj: Verywellmind