Narcisy jako oblíbená velikonoční ozdoba stolu: Podle pověr však mohou přinášet smůlu

Fotografie: Depositphotos

Nastávají největší křesťanské svátky roku a hospodyňky se doma otáčejí, aby stihly upéct beránky, mazance a nazdobit vajíčka. Při výzdobě domu byste si však měli dávat pozor, abyste neměli smůlu.

Ten, kdo poctivě slaví Velikonoce, je právě teď v plných přípravách. Podle tradice se musí napéct velikonoční dobroty, uklidit a vyzdobit dům. Kluci vyráží na vrbové proutí a děvčata se pomalu chystají na výzdobu vajíček. K Velikonocům také neodmyslitelně patří pestrá jarní výzdoba domu. Jeden z jarních symbolů, který má většina z nás na velikonočním stole, však může podle pověry přinést smůlu, pokud jej nesprávně použijeme. Můžete se však této smůle jednoduše vyhnout.

Narcisy ve váze patří na velikonoční stůl

Do velikonoční vázičky určitě patří větvička kočiček nebo vrbové proutky. Jarní osení, zdobené malovanými vajíčky, je další oblíbenou dekorací. Většina lidí si stůl vyzdobí také rozkvetlými narcisy nebo hyacinty. A právě nádherné narcisy mohou do vaší domácnosti přinést smůlu. Pokud věříte na pověry a pro jistotu vše zaklepete na dřevo, určitě nenechávejte ve váze jen jeden narcis.

Narcisy patří k prvním jarním květinám a neodmyslitelně se staly součástí velikonoční výzdoby. Možná si vzpomenete na pověst o řeckém mladíkovi, který se zamiloval do vlastního odrazu na hladině a podle něj se pak pojmenovala tato krásná květina. Jiné prameny však uvádějí, že název pochází z latinského „Narcissus“, které se dá volně přeložit jako omamný.

Nenechávejte je ve váze samotné

Narcisy jsou symbolem jara a plodnosti, ve východních kulturách jsou symbolem lásky a oddanosti. Pojí se s nimi však i pověry. Stejně jako se říká, že sudý počet růží přináší smůlu, to samé platí i pro jeden samostatný narcis. Tato smůla vás dokonce může provázet až do dalších Velikonoc. A to určitě nechcete. Jednoduše nenechávejte narcisy osamocené. Vždy jich do vázy dejte hned několik, abyste se smůle vyhnuli.

narcis
Fotografie: Freepik

To stejné platí i o symbolu narcisu, který můžete mít na ubrouscích nebo prostírání. Vždy jich mějte na stole více než jeden. Pokud máte rádi jarní ozdobná květinová zátiší, opět dbejte na to, aby v nich byly minimálně dva narcisy. Určitě se však o jejich krásu nenechte kvůli pověrám připravit. Kytice narcisů na stole totiž naopak přináší radost a štěstí.

Zdroj: Kobieta