Zlozvyky jsou železná košile, která je poslední překážkou snahy o hubnutí. Stačí pár snadných změn

Fotografie: Eman 3tef / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

S nadváhou bojuje mnoho lidí. Někteří rezignují, jiní se stále dokola podrobují drastickým dietám, které však nejde dlouhodobě udržet. Zjistěte, jak hubnout i bez omezování.

Pokud chce někdo zhubnout, automaticky počítá s tím, že bude muset změnit stravovací návyky a zapojit více fyzické aktivity. To samo o sobě může být pro mnoho lidí stopkou, protože takovou radikální změnu podstupovat nechtějí nebo jsou schopni režim dodržet pouze krátkodobě. To vede k demotivaci, opětovnému nárůstu hmotnosti a obávanému jojo efektu, říká lékařka Katherine Marengo.

Nejezte těsně před spaním

Dodržujte těchto pár pravidel a snažte se z nich udělat svou rutinu. Nemusíte se výrazně omezovat v jídle, ani se přemlouvat do náročné fyzické aktivity. Tyto návyky se brzy stanou součástí vašeho života a budou vám pomáhat k hubnutí a udržování zdravé váhy. Pravidelný pohyb byste však také neměli zanedbávat, protože má mnoho jiných zdravotních benefitů než pouhé shazování kil.

Jezte nejpozději tři hodiny před tím, než jdete spát. Jídlo, které musí tělo trávit hned po usnutí, se bude mnohem více ukládat do tukových zásob. Hlídejte si také pitný režim. Nejenže budete mít menší pocit hladu, ale jídlo se bude lépe trávit. Být správně hydratován znamená také velké plus pro vaši pleť i vlasy, k nimž se snáze dostanou potřebné živiny.

Zkuste vynechat alkohol

Nevynechávejte kvalitní a dostatečný spánek. Šidit ho se dlouhodobě nevyplatí v mnoha směrech. Pokud jste méně unavení a dobře se vyspíte, vaše tělo nebude pociťovat tolik hlad, protože si vytvořilo dostatek energie během spánku. Jste-li nevyspaní, tělo se bude hlasitě hlásit o přísun energie, a to většinou v podobě rychlých cukrů, takže budete mít i větší chuť na sladké.

Toto pravidlo se možná mnohým líbit nebude, ale vynechání alkoholu vám může s hubnutím výrazně pomoci. Nejenže alkohol obsahuje hodně kalorií, zároveň tělo dehydratuje a zatěžuje játra, která by se měla věnovat odbourávání tuků. Zkuste tedy přísun alkoholu zpočátku alespoň omezit. I to bude mít pozitivní vliv na váhový úbytek.

Nemlsejte mezi jídly

Ideální je, pokud mezi jídly nic nejíte. Tělo má tak prostor pro to, aby porci jídla zpracovalo. Pokud neustále něco mlsáte, tělo nemá příležitost si od procesu trávení odpočinout. Nedokážete-li se mlsání vzdát, dejte si ovoce, zeleninu nebo semínka. Strávit alespoň 20 minut denně na čerstvém vzduchu má také mnoho benefitů. A to především díky slunečním paprskům, které zvyšují hladinu D vitamínu. Ten je důležitý pro dobrou obranyschopnost vašeho těla.

miska s ovocem
Fotografie: Pexels

Snažte se přidávat drobnou fyzickou aktivitu do své rutiny. Choďte po schodech místo výtahu, jděte jednu zastávku pěšky nebo si udělejte 15minutovou procházku kolem domu. Nezabere vám to mnoho času navíc, ale i taková drobnost se brzy odrazí na váze i celkové pohodě. O moc jednodušší už to opravdu být nemůže. Výmluva na nedostatek času u těchto jednoduchých pravidel nefunguje. Můžete také jednotlivé kroky zařazovat do svého života postupně. Nebudete se tak cítit pod velkým tlakem, a tak budete mít větší šanci na úspěch.

Zdroj: Healthline