Zajídání stresu přispívá k nezdravému tloustnutí

V zaměstnání se nezastavíte celý den, s partnerem se poslední dobou přete a vedoucí vám na hlavu hodil důležitý úkol. Pak není divu, že se cítíte pod tlakem, vyčerpaní, podráždění, bez nálady a chybí vám potřebné palivo.

V takových situacích míváme tendenci ukonejšit se zvýšeným přísunem nezdravých a mnohdy i narychlo snědených dobrot. Kila letí nahoru a nijak tím neprospíváme svému zdraví. Ve finále se cítíme ještě mnohem hůře. Jak najít cestu ven z tohoto bludného kruhu?

Rozetněte začarovaný kruh

Závratné pracovní tempo, hořící termíny, problémy ve vztahu, nesprávná životospráva a pocit věčného nestíhání. K tomu se přidruží ještě i ztráta životní motivace, a to vše v nás vyvolává touhu utlumit neodbytné negativní emoce, kterým musíme čelit. Zvládat frustraci, strach, stres či zármutek není snadné. Proto si řada z nás hledá „berličky“, jak tyto ne zrovna příjemné emoce umlčet.

Choutky převlečené za emoce

Máme-li splín, nutí nás vlastní organismus hledat zdroje cukrů. Jejich konzumací si pak tělo vyrábí hormon serotonin, jež má obrovský vliv na naši náladu, a tedy i na to, jak se cítíme. Obdobně je to i s dalšími emocemi, patří sem strach či hněv. To máme tendenci vyhledávat potraviny s vysokým obsahem tuků. Ten pomáhá vypnout v mozku centra, která tyto nepříjemné pocity spouštějí. Na určitou dobu se pak cítíme skvěle. Neuvědomíme-li si ovšem tento zapeklitý mechanismus, nepodaří se nám z něj vybřednout. Stejně skončíme nakonec frustrovaní s kilogramy navíc. O zdravém stravování, štíhlé postavě a duševní pohodě si tak budeme moci nechat jen zdát.

Jezte pravidelně a zdravě

Veškerému shonu, stresu i nepříjemným pocitům se tu a tam nevyhne nikdo z nás. Nejdůležitější je, aby nám nepřerostly přes hlavu a nevycucaly z nás životní energii dlouhodobě. Hlavním cílem je najít si zdravé alternativy tuků i cukrů, po kterých se nebudete cítit unavení. Po konzumaci jídla má být člověk nasycený a plný energie. Kvalitní cukry naleznete v ovoci, třeba i tom sušeném. Budete-li toužit zahnat chuť na sladké, dejte si třeba jablko. Takové ovoce obsahuje mnohem méně kalorií než čokoládová tyčinka. Obsažené vitamíny navíc pomáhají odbourávat stres a posilovat imunitu.

Odstraňte z dosahu veškerá lákadla

Existují sladké i slané pochutiny, u nichž nikdy nezůstane jen u ochutnání či jediného kousku. Patří sem například čokoláda nebo chipsy. Zákeřnost těchto dobrot tkví v tom, že je nemůžete přestat jíst. Proto je lépe vůbec je nekupovat a nemít je doma. Raději je zaměňte za zdravější alternativu, jako jsou oříšky a semínka. Ořechy obsahují zdravé tuky, vitamíny, minerály, vlákninu a pomáhají stabilizovat hladinu krevního cukru.

Nezapomínejte na pohyb

K osvědčeným zdrojům dobré nálady a pocitu štěstí patří i pohyb. Využijte přívětivé počasí a věnujte se pohybovým aktivitám na čerstvém vzduchu v přírodě. Pohyb je důležitou součástí lidského zdraví. Funguje i jako prevence proti různým nemocněním a je zárukou dlouhodobé energie a vitality.

Obrázek: pixabay.com