Jednoduché způsoby, jak obarvit kadeře přírodní cestou bez zbytečné chemie

Fotografie: Freepik

Každá žena ve svém životě alespoň jednou změnila barvu svých vlasů. Některé vícekrát, ale to je jen jejich věc a rozhodnutí. V drogeriích po celém světě se prodává nespočet odstínů barev na vlasy, stačí si jen vybrat. Jsou však plné chemie, a tak jak známo lidskému tělu zrovna neprospívá.

Vlasy si barvily už ženy v dávnověku, a úplně jim k tomu stačily barvy, které získaly z rostlin nebo z darů země. Byla to přírodní kosmetika, která plnila svůj úkol stejně dobře jako dnešní moderní přípravky. Jen s tím rozdílem, že byla šetrná k našemu tělu i životnímu prostředí.

Nejstarší barvivo na světě

Pravda je taková, že přírodní barviva neobsahují žádné nebezpečné chemické látky, které mohou vlasy poškozovat. Naopak jim dodávají minerály, vitamíny, vyživují pokožkui vlasy. Mezi nejstarší patří barvivo z Heny. Této keř nebo i strom pochází ze středního východu, a barvu z něj používaly ženy už před 6000 lety. Královna Kleopatra ve starém Egyptě ji využívala pravidelně.

Pigment Heny se nazývá lawson, nebo henatonová kyselina. Zbavuje pokožku lupů, dokáže vyživovat vlasové folikuly. Pigment se nachází v listech. Ty se usuší, následně rozemelou na prášek. Pak se smíchají se šťávou z citronu, aby došlo k uvolnění barvy. Její účinky mizí po 3 dnech.

Stejně tak roztok samotný ztrácí schopnost barvit. Pokud chcete barvení henou vyzkoušet, pozorně si přečtěte návod k použití, a hlavně kupujte u autorizovaných prodejců. Některé přípravky jsou vyrobené ze syntetické heny.

Jak obarvit vlasy načerno, nebo nahnědo

K dosažení černé nebo tmavě hnědé barvy vlasů lze použít černý čaj, skořápky ořechů, a také kávu. Takže kromě toho, že si pochutnáte, vám poslouží jako barva. Zde je návod, jak postupovat při použití skořápek ořechů.

  • Vezměte skořápky 4 – 5 ořechů, ale musí být zelené. Rozdrťte je v hmoždíři, a zalijte vodou. Lehce zasypte solí a nechte 3 dny odstát. Směs přivedeme k varu se 3 šálky vody, a vaříme po dobu 5 hodin, vodu neustále doléváme. Nakonec svaříme tak, aby zůstal asi 1 šálek tekutiny. Namočte do tekutiny hadřík a přes hřeben obarvěte vlasy, získají krásně hnědou barvu.

Lze také použít prášek z ořechů, který nanesete přímo na vlasy. Pak opláchnete vodou a vše je hotovo. Pokud chcete ještě tmavší odstín, zkuste barvení kávou.

  • Uvařte kávu, sceďte a nechte vychladnout. Smíchejte šálek kávy se 2 šálky kondicionéru. Směs rovnoměrně rozetřete do vlasů, a nechte asi hodinu působit, pak opláchněte jablečným octem. Pokud chcete ještě více tmavou barvu, tak můžete postup opakovat.

Černý čaj je také dobrý prostředek ke změně barvy na tmavě hnědou až černou. Naopak existují čaje, které vlasy zesvětlí. Například heřmánek. Barvit můžeme rooibosem, čímž bude odstín vlasů zrzavý.

  • Vezměte 3 – 5 čajových sáčků a 2 šálky vody. Čaj uvařte a nechte vychladnout. Potom smíchejte se svým oblíbeným kondicionérem. Pokud chcete zakrýt šediny, přidejte čerstvou nebo sušenou šalvěj, pomůže otevřít folikuly. Směs nechte působit nejméně hodinu, pak opláchněte vodou.

Pokud máte tmavé vlasy a chcete je zesvětlit, použijte heřmánek. Vařte na mírném plameni 1 litr vody, do kterého vsypete 10 květů heřmánku, a to tak dlouho, až zbyde polovina vody.  Vlasy si tímto roztokem myjte pravidelně a ony zesvětlají do zlatého až bílého odstínu.

Červené a zrzavé vlasy

Kdo se nebojí výrazných barev, může zkusit šťávu z mrkve nebo červené řepy. Šálek této šťávy vetřete do vlasů, promasírujte kokosovým olejem, vlasy zabalte a nechte hodinu působit. Poté opláchněte vodou.

Postříkejte vlasy jablečným octem, a opakujte dokud nebude odstín ten pravý. Pozor na oblečení, barva vám ho mlže zničit. Kdo chce zkusit zrzavý odstín, může zkusit šťávu z brusinek. Jednoduše vmasírujte šťávu z brusinek do vlasů a nechte zaschnout. Nebo po umytí šamponem udělejte to samé.

Zesvětlení odstínu vlasů

Kdo chce z rudé přejít na blond, svaří 1 litr octa, dá do něho slupky ze 4-5 zelených ořechů, a nechá vychladnout. Pak vlasy opláchne a nechá uschnout. Dalším pomocníkem je citrónová šťáva. Tou vlasy potřeme, necháme působit asi 3 hodiny a opláchneme. Její pomocí můžeme udělat i melíry. Pobyt na slunci ještě více vlasy zesvětlí.

Ochrana vlasů proti poškození

Jak vidíte, přírodních produktů je dost. Mějte na paměti, že nejkrásnější je jejich přírodní barva. Tím zabráníte jejich poškozování, a i tak budou krásné. Stejně tak jim škodí nadměrné teplo z kulmy, trvalá, natáčky, a samozřejmě chemické prostředky.