Každá žena chce ploché bříško, ale ne vždy se to daří. Příčinou může být konkrétní typ břišního tuku

Fotografie: Freepik

Zbavit se tuku na břiše může být poměrně obtížné, zvláště pokud má vaše tělo tendence ukládat tuk do této oblasti ve specifických situacích. Rozeznání typu vypouklého bříška vám může pomoci se ho zbavit.

Boj s přebytečnými kilogramy nebí primárně záležitostí žen, zvláštností ženského těla je ovšem variabilní ukládání tuku i v případě relativně štíhlé postavy v závislosti na psychickém stavu nebo hormonálních změnách. Řada žen tak i přes poměrně zdravý životní styl i časté cvičení bojuje s vypouklým břichem nebo nabíráním tuku na stehnech. Ukládání tuku v těchto partiích totiž nemusí být nutně spojeno s nadměrnou konzumací nezdravých jídel, ale pouze s vytvářením zásob při konkrétních tělních procesech. Pojďme se podívat, co jej nejčastěji způsobuje a jak tělu pomoci se jej zbavit.

Důvody ukládání tuku na břiše – typy vypouklého bříška

Hromadění tuku v břišní oblasti může mít několik důvodů. Chcete-li se jej zbavit, je potřeba nejdříve pochopit, proč k němu dochází. Zde jsou 4 základních typů vypouklého bříška a postupů, jak jej zmírnit.

Fotografie: Freepik

Břicho z nevhodného stravování

Jak už bylo uvedeno výše, vypouklé bříško nemusí být způsobeno pouze špatnou životosprávou, tento důvod je však jedním z velmi častých. Pokud vaše strava obsahuje veliký podíl nezdravých cukrů a tuků, přebytečné zásoby se budou primárně ukládat v břišní oblasti. Předtím než tedy začnete cvičit cviky na břicho, zamyslete se nad tím, jaký je váš jídelníček a upravte jej tak, aby obsahoval:

  • konzumujte ovoce a zeleninu – nahraďte jimi sladké a slané pochutiny
  • neomezujte zcela tučné jídlo, vybírejte ovšem převážně potraviny s mono nasycenými nebo nenasycenými tuky, jako jsou bílé maso, mléčné výrobky, ryby či ořechy

Břicho z nevhodného cvičení

Je-li původem vašeho břišního tuku pouze špatné stravování, jednou z cest, jak pomoci jeho zmírnění je cvičení. Pokud se ovšem zaměříte pouze na silové cvičení břišních svalů, nedosáhnete zpravidla kýženého výsledku. Důležité je toto cvičení kombinovat také s aerobními cviky, jež napomáhají metabolizovat potravu, a zaměřovat se i na další kritické partie.

Fotografie: Freepik

Břicho při menopauze

Menopauza je pro ženské tělo výraznou změnou, která se odráží především v hormonální výbavě. Výkyvy hladiny hormonů, k nimž dochází v aktivním období ženského života před menopauzou obvykle pomáhají regulovat spalování tuků, jejich náhlý pokles se často projevuje nárůstem hmotnosti již během perimenopauzální doby. Pokud trpíte vypouklým bříškem v tomto období, je dobré rovněž upravit jídelníček a provádět lehké cviky na břicho.

Břicho ze stresu

Pokud trpíte nadměrným stresem, obvykle je tento stav spojen také s problémy se spánkem. Řada lidí má tendence řešit stresové situace konzumací většího množství jídla, které mozek uklidní přísunem cukru. Naopak jiní lidé při stresu trpí nechutenstvím, které kompenzují příjmem kofeinu.

Všechny tyto faktory se obvykle projevují na strategiích těla usazovat tuky v břišních partiích – nedostatkem spánku se přijatá potrava pomalu metabolizuje, přejídání pak způsobí její snadnější ukládání, nepravidelná strava nutí tělo vytvářet větší zásoby. Chcete-li se zbavit stresového tuku, je potřeba dbát na pravidelné jídlo a spánek, stres můžete zkusit odbourat cvičením či meditací. Také není vhodné zvyšovat dávky kofeinu.

Zdroj: WebMD