Nečekaná místa v domácnosti, na která se ve většině případů při úklidu zapomíná

Fotografie: Freepik

Každý z nás jistě pravidelně zametá, vysává a utírá prach. Také leštíme zrcadla a dezinfikujeme toaletu. Jsou však místa, na která často zapomeneme.

Jarní nebo zimní úklid obsahuje úklid celé domácnosti. Kromě běžných míst se uklízí i místa, kam se jindy nedostaneme. Při boji s plísněmi nebo roztoči je nutné vyčistit opravdu každou část domácnosti. Některé kouty jsou zanedbané a je třeba je uklidit alespoň několikrát do roka. Jsou tedy místa, na která by se při úklidu alespoň párkrát ročně nemělo zapomínat.

Nezapomeňte na větráky

Mnoho lidí moc často nemyje okna. Přitom prach dost často ulpívá nejen na nich, ale hlavně na záclonách a závěsech. Je tedy třeba alespoň jednou měsíčně vyprat závěsy i záclony, aby se prach nevířil místností. Stejně tak je důležité nezapomínat na mytí a dezinfekci větracích otvorů. Kryty lze umýt jen mýdlem nebo octovou vodou. Čas od času je vhodné nábytek otřít také ze zadní strany, kde se samozřejmě také drží prach a často se tam skrývají také pavouci.

Fotografie: Freepik

Nezapomínejte ani na mytí vypínačů. Denně na ně saháte, a přesto se na ně při úklidu velice často zapomíná. Vypínače, stejně tak jako zásuvky je nutné čistit suchým hadříkem, abyste z nich dostaly veškerý prach a v případě nouze vám může pomoci také vatová tyčinka, která se dostane i do těch nejmenších míst, kam se s hadrem nedostanete.

Pravidelně by se měla uklízet také lednička, aby nesmrděla a nezůstávali v ní staré potraviny. Ledničku je ideální čistit jarem a octem. Právě ocet vás zbaví potencionálního zápachu, který se v chladničce může objevit. Nezapomínejte pravidelně kontrolovat trvanlivost potravin, aby vám v lednici například neplesnivěly.

Fotografie: Freepik

Umýt je třeba i koš

Kromě lednice je samozřejmě nutné čistit také další spotřebiče v kuchyni. Mimo jiné samozřejmě i rychlovarnou konvici nebo kávovar. A to nejen uvnitř, kde se často usazuje vodní kámen, ale také zvenku. Nezapomínejte ani na důkladné čištění mikrovlnné trouby a toustovače, kde zůstává velice často připečený sýr.

Všechny tyto povrchy je třeba udržovat v čistotě. Nezapomínejte, že i na ně pravidelně sedá prach a další nečistoty. Dezinfikovat bychom měli pochopitelně také koše na odpadky. Ideální je nalít do nich vodu s octem a jedlou sodou. Odstraní to pachy i bakterie. Péči si zaslouží také matrace ve vaší posteli. Nehledě na to, že kvalitní matrace stojí dost peněz a je třeba je udržovat v čistotě, je nutné se o ně starat hlavně kvůli roztočům.

Fotografie: Freepik

V matraci se mohou držet právě roztoči, ale také prach a mohou se na nich objevovat také plísně. Vhodné je oprašovat je pravidelně a denně je chránit omyvatelným izolačním potahem. Důležité je i čištění pračky na prádlo. Vhodné je omývat těsnění, buben, filtr i nádoby na prací prášek. V neposlední řadě je vhodné mýt také sprchovou hlavici a chránit ji před vápencem. Tady pomůže opět ocet.

Zdroj: Goodhousekeeping