Nejúčinnější způsoby, jak se zbavit mechu na terase. Není třeba kupovat drahé přípravky z obchodu

Fotografie: Freepik

Zelené mechy a řasy se objevují hlavní v podzimním období na dřevěných palubkách za vlhkého počasí. Mohou se tvořit na jakémkoliv povrchu ve stinných a vlhkých podmínkách a není snadné se jich nadobro zbavit. Mech se projeví jako zelené nadýchané trsy, řasy vypadají jako lepkavý film.

Mechy mohou způsobit nebezpečné podmínky

Určitě to znáte, mokré řasy nebo mechy mohou na chodnících vytvářet kluzké podmínky. Stejně nebezpečná může být vaše terasa, pokud z ní tyto mechy neodstraníte. Můžete si pomoci levného domácího čističe terasy a balkonů.

Jednoduše si připravte domácí přípravek, který stačí použít jednou za čas a účinným způsobem se zbavíte mechů a řas a budete se moci po terase procházet bezpečně. Budete potřebovat pouze:

  • 5 litrů horké vody
  • 1 hrnek bělidla
  • Kartáč, kbelík

Do kbelíku natočte horkou vodu a přidejte bělidlo. Roztok nalijte na zeleň na podlaze a nechte stát asi 10 minut. Poté vydrhněte pomocí kartáče, abyste odstranili všechen mech a zelené řasy. Opláchněte podlahu hadicí, odstraníte tím zbytky bělícího prostředku a nechce terasu nebo balkon vyschnout.

Použijte bílý ocet nebo peroxid vodíku

Můžete využít i jiné prostředky, abyste se problému s mechy a řasami zbavili. Kromě vody můžete vyzkoušet peroxid vodíku, který vytvoří pěnivý povlak na terase. Poté jen otřete hadříkem nebo podlahu vykartáčujete.

Bílý ocet je kyselá kapalina, která rozkládá mastné zbytky a další nečistoty. Ocet můžete nastříkat buď na celý povrch terasy, nebo jen na místa, kde se vyskytuje mech.

Někdy může stačit pouhá voda, pokud použijete silnější proud vody, snadno řasy odstraníte. Použít můžete také tlakový čistič. Budete ale k oběma metodám potřebovat spoustu vody.

Zkuste také tlakové myčky, to bude nejjednodušší metoda, protože se tím uvolní řasy z povrchu a poté podlahu jen vyčistíte vodou. Musíte být ale opatrní, abyste si nepoškodili dřevo.

Co jsou to vlastně řasy, které tvoří povrch teras a balkonů?

Řasy jsou mikroskopické rostliny, které ale jako rostliny vůbec nevypadají. Jsou to jen usazeniny chlorofylu a rostou, když mají dostatek světla a vlhkosti. Proto se jim daří na površích, kterými pokrýváme terasy nebo balkony. Vinylové desky, okna, skály nebo i záda želvy – všude se mohou řasy objevit. Na těchto površích se řasy i mechy mohou klouzat.