Odstavení dítěte od dudlíku je většinou nepříjemná zkušenost. Lze ji však absolvovat bez slz a vzteku

Fotografie: Freepik

Vyzkoušeli jste již mnoho různých metod, ale přesto jste nebyli schopni odstavit své dítě od dudlíku? Pokud ano, tak vám níže uvedené informace mohou pomocí v tomto obtížném úkolu, se kterým se potýká téměř každý rodič.

Existuje mnoho matek, které si myslí, že dudlíky jsou dobré, zatímco jiné říkají, že dudlík je špatný pro vývoj dítěte. Jak odstavit dítě od dudlíku bez problémů? Pokusme se tento problém a pochopit a poradit si s ním.

Jaká mohou být negativa a pozitiva používání dudlíků?

Nejdříve se podívejme na nevýhody. Je jich jistě celá řada a ten největší poznáte ve chvíli, kdy ho budete chtít odebrat dítěti, které je na něj zvyklé. Mnoho dětí, které používají dudlík, se mohou nakonec zcela vzdát prsu matky, i když jsou kojené. Koneckonců, je mnohem obtížnější získat mateřské mléko než to, co teče z láhve. Spolu s dudlíkem může do těla dítěte vstoupit mnoho patogenních mikrobů, zejména u dětí ve věku do šesti měsíců. Kromě toho:

  • pokud dítě dlouho saje dudlík, může si vytvořit nesprávný skus (zejména pokud má již zuby),
  • může dojít ke zpoždění v duševním vývoji dítěte.

Na druhou stranu existuje i mnoho pozitiv. Dudlíky mohou být užitečné v případech, kdy je dítě neklidné a v noci nespí dobře, což vyčerpává matku i dítě. Dobrý může být při těžkých a bolestivých záchvatech koliky, nebo když nemůže dítě dlouho spát a vrtí se. Stejně tak dětem pomáhá snášet lépe nemoc. Důležité je, aby si na něj nezvykl až příliš.

Existuje mnoho řešení

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak odstavit děti od dudlíku. Mnohé z nich přitom doporučují kvalifikovaní psychologové, pediatři i zkušené maminky. Je zapotřebí si uvědomit, že pokud jste dítě naučili na dudlík od prvních dnů jeho samostatného života a najednou jste se rozhodli ho odstavit ve věku šesti měsíců, pak vám v této situaci nepomůže žádná řeč a vysvětlení. Ideální na odstavení je dosažení jednoho roku.

Jak odstavit dítě starší jednoho roku?

Zde platí, že si budete muset vymyslet příběh o tom, kam se dudlík poděl. Existuje mnoho možností. Můžete mu vyprávět příběh o myši nebo veverce, která vzala dudlík pro vlastní mláďata. Nebo vezměte dítě do parku nebo do lesa a dudlík k ním zakopejte. Pokud to nezabere, udělejte do dudlíku malý otvor nebo řez. Pak bude pro dítě nepříjemné jej sát a samo ho pravděpodobně odmítne.