Potraviny, které jsou bohatým zdrojem omega 3 mastných kyselin

Fotografie: Freepik

Váš jídelníček by měl zahrnovat spoustu nejrůznějších složek, nicméně existují i takové látky, kterých nemá tělo nikdy dost a je vhodné zařadit více potravin, v nichž budou obsaženy.

Nejvíce by ve vaší stravě měly být vyváženy 3 hlavní živiny, a to sacharidy, bílkoviny a tuky, především poslední zmíněné je potřeba si pohlídat. Záleží totiž, jestli váš organismus přijímá mononasycené nebo polynasycené tuky, zda se jedná o mastné kyseliny a podobně. Je tu však jedna speciální látka nazývaná omega 3, té by se vám mělo dostávat pokud možno co nejvíce.

Olivový olej namísto slunečnicového

Namísto toho prodávaného u nás v každém obchodě zkuste na přípravu jídla použít dražší olivový olej, ideálně ten lisovaný za studena. Je možné jej použít nejen na pánev, můžete jím také zalít salát nebo přidat pár kapek do přílohy. Olivy jsou bohatým zdrojem omega 3, přípravky z nich tak mohou odbourávat cholesterol a chránit srdce.

Fotografie: Pixabay

Mléčnou čokoládu vyměňte za hořkou

Snad každý jednou za čas sáhne po nějakém tom sladkém jídle, dezerty se však dají připravit i zdravě. Zářným příkladem je hořká čokoláda, jelikož vyšší obsah kakaa znamená více omega 3 a zdravých rostlinných tuků. Mimo to může taková dobrota skvěle „obalit nervy“ a zmírnit aktuální stres.

Jogurty řeckého typu jsou pro vás lepší než obyčejné

Pokud nejste intolerantní na laktózu, zkuste si občas na snídani otevřít kelímek jogurtu. Uděláte nejlépe, pokud sáhnete po tom řeckém, jelikož krom vápníku a bílkovin, které obsahuje i ten obyčejný, bude řecký jogurt lepším zdrojem zdravých nenasycených tuků. Spolu s kousky hořké čokolády máte skvělou snídaňovou kombinaci.

Fotografie: Unsplash

Na každý krajíc chleba přidejte i kousek sýra

Dalším mléčným výrobkem s vysokým obsahem omega 3 a zdravých tuků jsou sýry vyráběné z přírodního tučného mléka. Je potřeba dbát na to, aby nebylo před zpracováním ředěno nebo „obohaceno“ o rostlinné tuky. Jakmile se dostanete ke vhodnému sýru, můžete si být jisti, že několik porcí týdně dost zásadně pomůže vašemu srdci.

Nejlepší maso je z lososa

Na omega 3 je obecně bohaté maso z mořských ryb, největší množství a v nejlepší kvalitě jej však najdete u lososa. Měla by stačit jedna porce týdně, abyste udrželi své srdce a cévy zdravé po dlouhou dobu. Jako důkaz se můžete podívat na obyvatele Středomoří, u nichž je rybí maso připravované na olivovém oleji běžné a žijí zpravidla dlouhý spokojený život.

Zdroj: WebMD