Potraviny, které přirozeně snižují hladinu cholesterolu v lidském těle a riziko vzniku vážných onemocnění

Fotografie: Depositphotos

Cholesterol je tradičně obviňován z mnoha lidských nemocí. Příliš vysoké hladiny této látky v krvi ve skutečně zvyšují riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Mnoho lidí na této planetě umírá na kardiovaskulární onemocnění. Cholesterol však z toho důvodu není nutné úplně démonizovat. Tělo ho v určitém množství potřebuje. Pokud se však jeho úroveň v těle stále zvyšuje, je třeba na to reagovat a přizpůsobit tomu svou stravu. Proto vám představíme 13 potravin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Které potraviny snižují cholesterol?

Hrách, čočka, fazole – zkrátka všechny luštěniny obsahují vysoký podíl bílkovin, vlákniny a minerálů. Pouhých 100 gramů luštěnin denně snižuje hladinu cholesterolu při pravidelné konzumaci asi o šest bodů. Skvělé je také avokádo plné mononenasycených tuků a vlákniny. Díky fytosterolu jsou na snižování cholesterolu skvělé také ořechy a mandle. Stačí sníst asi sedm ořechů denně. Kromě toho, že jsou užitečné na cholesterol, regulují také krevní tlak a podporují zdraví srdce díky obsahu omega 3 mastných kyselin, draslíku a hořčíku.

Fotografie: Pixabay

Ryby jako je losos, makrela nebo sleď zvyšují zdraví srdce, dobrý cholesterol a snižují ten špatný. Současně snižují riziko vzniku zánětlivých procesů v tělo, mrtvice a infarkty. Ideální je však ryby péct, dusit nebo vařit, nesmažit. Další potravina, která odstraňuje špatný cholesterol jsou ovesné vločky. Pomoci s hladinou cholesterolu vám může také ovoce. Je bohaté na rozpustnou vlákninu, která je nejúčinnější při snižování špatného cholesterolu. Jedná se zejména o pektin, který je bohatý na jablka, citrusové plody, hrozny a jahody.

Pomoci vám může i čokoláda

Čokoláda. Zní to možná příliš dobře, než aby to byla pravda, ale je to tak. Hořká čokoláda snižuje hladinu cholesterolu díky flavonoidům, které obsahuje. Skutečným lékem, nejen na cholesterol je také česnek. Je však pravda, že je obtížné sníst tolik česneku, aby byl účinek výrazný, proto je ideální používat také různé přísady či doplňky stravy obsahující česnek. Účinná na snížení cholesterolu je také sója a zapomenout nelze ani na zeleninu. Vláknina, antioxidanty, úplná absence tuků – to je přesně to, co ji činí zdraví co nejvíce prospěšnou.

Fotografie: Pixabay

V boji s cholesterolem vám pomůže také čaj. Zelený, černý i bílý čaj mají mnoho příznivých vlastností. Jejich hlavními prospěšnými složkami jsou katechiny a kvercetin. První látka pomáhá regulovat krevní tlak a potlačuje vstřebávání cholesterolu, předchází krevním sraženinám. Druhá zlepšuje funkci krevních cév. Další skvělou potravinou, která snižuje cholesterol, je špenát. Ten obsahuje kaotenoidy a antioxidanty. A poslední užitečnou potravinou je nerafinovaný olejový olej. Ideální je používat ho denně.

Zdroj: MedicalNewsToday