Potraviny s projímavým účinkem, které téměř okamžitě uleví od trýznivé zácpy a zároveň zlepšují zdraví střev

Fotografie: Depositphotos

Zácpa umí člověka pěkně potrápit. Než poběžíte do lékárny pro projímadlo, vyzkoušejte tyto potraviny, které vám přinesou rychlou úlevu.

Zácpa nejčastěji vzniká při nedostatečném příjmu tekutin a vlákniny. Ve spojení s nedostatkem pohybu je pak trápení na světě. Příčinou mohou být i některá onemocnění, ale i stres nebo deprese. Mnoho běžných potravin však má projímavý účinek a na běžnou zácpu tak pomohou stejně dobře jako projímadla, říká lékařka Sade Meeks.

Švestky a povidla

Asi nejznámějším přírodním lékem na zácpu, po kterém sáhneme, jsou švestky. Obsahují antioxidanty, vitamín A, draslík a železo. Především však mají vysoký podíl vlákniny, jež je pro dobře fungující střevo nezbytná. Pokud neseženete čerstvé švestky, dejte si povidla, sušené švestky nebo švestkový kompot.

Jablka a jablečný ocet

Jablíčka obsahují velký podíl pektinu, což je druh vlákniny, který pomáhá rozhýbat naše střeva. Jsou výbornou volbou, pokud potřebujete ulevit od zácpy. Jablka bychom měli zařadit do jídelníčku na denní bázi. Již naše babičky říkaly, že jedno jablíčko denně vám ušetří návštěvu lékaře. Vyzkoušejte také jablečný ocet či mošt. Musí být však přírodní, aby u nich zůstaly zachovány prospěšné živé bakterie.

Chia a lněná semínka

Jsou zdrojem omega 3 mastných kyselin. Ve styku s vodou vytvářejí mírně mastný gel, který ve střevech napomáhá pohybu potravy. Oba druhy semínek fungují dosti podobně a do stravy je můžete zařadit každý den. Lze je přisypat do zeleninových salátů, jogurtu, smoothie či domácích džemů. Lněné semínko je dobré před konzumací nadrtit ve hmoždíři. Chia semínka je vhodné na chvíli namočit do vody.

Fotografie: Freepik

Tmavá listová zelenina

Všechny tmavě zelené listy obsahují vysoký podíl hořčíku, který ve střevech působí projímavě, protože zde zadržuje vodu. Průměrný člověk ho má však nedostatek. Hořčík je přitom nezbytný pro správnou funkci celého organismu, proto byste měli zelené listy zařadit do pravidelné stravy. Patří sem špenát, mangold nebo kapusta, jež můžete použít při přípravě salátů nebo jako přílohu k masu.

Aloe Vera

Výhodou této rostliny je rychlé dostavení laxativního účinku po konzumaci. Gel z rostliny obsahuje všelijaké vitamíny, minerály, aminokyseliny, fytonutrienty a enzymy. Má také skvělé protizánětlivé vlastnosti, které dokážou zklidnit tkáně v zažívacím traktu. Uleví se vám tak i od nepříjemných bolestivých projevů, jež mohou zácpu doprovázet.

Káva

Káva obsahuje kyselinu chlorogenovou, u níž studie prokázaly, že má vliv na zrychlení pohybu střev. Ranní šálek kávy vám tak skutečně může pomoci rozhýbat střeva. V případě kávy však nezapomínejte na fakt, že zároveň organismus dehydruje, proto dodávejte tělu i jiné tekutiny, aby mohlo střevo dobře fungovat.

Jogurt, meloun a další potraviny s projímavým účinkem

Potravin, které vám od zácpy uleví, je celá řada. Vyzkoušet můžete jogurt, jenž zároveň pomáhá osidlovat naše střevo prospěšnými bakteriemi. Rozinky, brokolice, květák, citrusové plody, meloun banány, dýně, to vše jsou potraviny, po kterých můžete v případě potíží sáhnout. Problémy se zácpou naopak zhoršují produkty z bílé mouky, maso, uzeniny a zpracované potraviny.

Zdroj: Healthline