Praktické rady a postupy zkušených zahradníků ulehčí práci na zahradě

Každý zahrádkář a pěstitel ví, že je nutné se o pěstované plodiny dobře starat. Důležitá je pravidelná zálivka, kropení, případně mulčování, a dokonce i hnojení, které podpoří lepší růst rostlin. Nejlepší jsou hnojiva organická, která nezatěžují okolní přírodu. Jednou z možností, jak přírodní cestou hnojit plodiny, je použít obyčejné kvasnice, které obvykle používáte na pečení.

Hnojení rajčat a okurek pomocí kvasnic

Droždí, nebo chcete-li kvasnice pomohou vašim rajčatům a okurkám lépe růst. Zrychlí se proces plození a zeleniny budete mít díky tomuto hnojení požehnaně. Jaké další účinky má přírodní hnojivo z kvasnic?

  • dodává rostlinám potřebné aminokyseliny a stopové prvky
  • zlepšuje půdní mikroflóru
  • lze jej použít v jakékoliv období růstu rostliny
Fotografie: Freepik

Jak si vyrobit hnojivo z kvasnic?

K výrobě kvasnicového hnojiva je zapotřebí buď klasického droždí (asi 100 gramů), které rozpustíte ve vodě (zhruba 5 litrů) a necháte asi tři hodiny odstát, nebo použijete droždí sušené (asi 15 gramů) a rozpustíte v čisté vodě (10 litrů), poté ještě přidáte tři lžíce cukru a opět necháte odstát pár hodin. Koncentraci hnojiva volte vždy v poměru jedna ku pěti, směs průběžně promíchávejte. Roztokem pak pravidelně své rostliny na zahradě zalévejte.

Fotografie: Pixabay

Jak své plodiny ochráníte před škůdci?

Občas se může přihodit, že si na vaší zelenině budou chtít pochutnat třeba hlodavci, nebo housenky. Úrodu snadno ochráníte pomocí tohoto roztoku, který nastříkáte v okolí rostlin. Připravíte ho z: několika stroužků česneku, jedné cibule, třech skořápek z vajec a asi půl kila jemně strouhaného tuhého mýdla. Všechny ingredience vložte do gázy, zavažte na vrchu a vložte do barelu s čistou vodou. Nechte pár dní louhovat. Výsledný výluh pak přelijte do rozprašovače a použijte proti hmyzu a hlodavcům. Vaše plodiny tak budou ochráněné.

Kávová zrna podpoří růst hortenzií

Kávová zrna nejsou obecně prospěšná pro nás lidi, ale také pro mnoho rostlin. Pokud budete například chtít, aby vaše hortenzie krásně kvetly, přidejte do substrátu, kde jsou zasazené suchá kávová zrnka.

Fotografie: Pixabay

Další skvělé tipy na zahradu

Péče o zahradu je nikdy nekončící příběh. Netýká se pouze zálivky, kropení, mulčování, nebo hnojení. Občas je dobré půdu před výsadbou dobře prokypřit. Toho lze snadno docílit jednoduchými pomůckami, které si snadno zhotovíte vlastními silami. Například si můžete udělat z plechu, či plastu, popruhů a hřebíků chytré návleky na boty, postačí je jen pomocí pásků přichytit na obuv a obyčejnou chůzí půdu prakticky prokypříte.

Máte snad ve dvoře staré plechovky? Nevyhazujte je, dají se ještě skvěle využít. Můžete je natřít na jednotnou barvu, svařit k sobě a připevnit na kus železa a udělat poutko. Vytvoříte tak velice praktický pořadač na zahradnické nůžky, nebo rukavice, či snad hřebíky, nebo šroubováky.

Úvodní Fotografie: Freepik