Praktické tipy, jak účinně zhubnout bez diety a mít krásnou postavu

Existuje celá řada dietních opatření, která by měla vést k redukci hmotnosti. Na některé jedince ale tyto metody zkrátka nemají účinky, a to vede k pouhé frustraci z neúspěchu. Zhubnout si přitom dá efektivně i bez nutnosti držet dietu. Jak na to?

Základní zásady pro štíhlejší postavu

Nastavte si ve svém denním harmonogramu jisté priority, které vás krůček po krůčku zavedou k vysněné postavě.

  • Nezapomínejte se ráno nasnídat: mnoho lidí si myslí, že když vynechají snídani, lépe zhubnou. Ale tak tomu není. Naopak si zpomalí metabolismus a tělo nemá z čeho přes dopoledne čerpat. Snídaně je jakýmsi základem úspěšného dne. Když vydatně posnídáte, budete se cítit plní energie a také toho více uděláte. Vsadit můžete například na misku celozrnných obilovin s mlékem. A když se naučíte včlenit do vašeho dne i snídani, stane se to rituálem, který vám rovněž pomůže držet optimální hmotnost.
  • Vzdejte se večerních „náletů“ na lednici: stanovte si pevný čas, po kterém již nic konzumovat nebudete, nebo si případně dejte lehkou svačinu v podobě bílého jogurtu. Když vás bude honit mlsná, je vhodné si vyčistit zuby a chuť na sladké vás záhy přejde. Ve večerních a nočních hodinách je metabolismus již zpomalený a hůře tráví, proto byste zvlášť při sledování televize neměli nic pojídat.
  • Hlídejte si množství přijatých kalorií: obecně platí pravidlo, že příjem potravin by měl korespondovat s vaším výdejem. Vyvarujte se také sladkým limonádám a upřednostňujte před nimi spíš šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny. Taktéž omezte příjem alkoholických nápojů, které jsou velice kalorické.
  • Jezte pestrou stravu: zařaďte do svého jídelníčku více zeleniny a ovoce. Místo hutných příloh typu brambory, těstoviny volte zeleninové saláty. Skvělé jsou i zeleninové polévky, nejlépe vývary. Je potřeba, abyste doplnili dostatek vlákniny, vitamínů a minerálů. Pak půjde i hubnutí lépe.

Upřednostňujte celozrnné pečivo a vyhněte se rychlému občerstvení

Ideální volbou je celozrnné pečivo, které je daleko hodnotnější co do obsahu vlákniny než pečivo bílé, které má v podstatě nulovou výživovou hodnotu a podpoří jen tvorbu tukových zásob. Volte především celozrnné chleby. Z příloh pak celozrnné těstoviny, hnědou rýži, otrubové vločky a v případě chutí na sladké celozrnné sušenky. Také se vyhýbejte rychlému občerstvení, které vás bude svádět ke konzumaci tučných a vysoce kalorických pokrmů.

Jezte menší porce jídla, doplňte bílkoviny a choďte

Odborníci na výživu doporučují snížit množství konzumovaných potravin o deset až dvacet procent na porci. Ideální je tedy jíst co nejčastěji doma, kde lze tohle pohlídat. A pokud budete v restauraci, pokuste se sníst jen půlku jídla a zbytek si nechte třeba zabalit s sebou. Do jídelníčku rozhodně zařaďte dostatečné množství bílkovin, tj.: libové maso, mléčné výrobky, vejce, fazole, ořechy.

A v neposlední řadě je důležitý pohyb. Nemusíte být zrovna vrcholový sportovec, postačí, když zařadíte do svého denního harmonogramu prostou chůzi. Pořiďte si například krokoměr, díky kterému budete mít neustále k dispozici informace o vaší pohybové aktivitě.

Fotografie: Pixabay