Připravte své radiátory na zimu. Nutné je udělat několik základních, avšak nezbytných kontrol

Fotografie: Depositphotos

Topení je jednou ze zásadních věcí, které během zimy udržuje naše domy v teple. Zkontrolujte proto vaše radiátory, aby během chladných dnů plnily svou funkci správně.

S blížící se zimní sezónou nastává čas, kdy je zapotřebí připravit všechny prvky vaší domácnosti na dlouhé mrazivé dny. Údržba je zejména důležitá co se týče topení, protože to udržuje naše domy neustále v teple. Od oprášení až po odvzdušnění centrálního systému, který udržuje váš topný systém v provozu, byste tak měli prověřit každý radiátor, než bude pozdě. Začněte s údržbou ještě dnes.

Elektrické radiátory

Pokud jste si do svého domova pořídili elektrický radiátor, nemusíte se obávat téměř ničeho. Jejich údržba je velmi snadná a pokud se v jejich systému objeví chyba, můžete vždy zavolat nějakého šikovného mechanika nebo produkt reklamovat. Obecně se sice tyto přístroje neporouchávají, ale to neznamená, že byste je neměli udržovat.

  • Odstraňte prach: Každý elektrický radiátor byste měli pravidelně čistit. Nejlépe proto uděláte, když vezmete vysavač a přístroj po celé jeho ploše pořádně vysajete (zejména vzdušné vstupy a výstupy). V případě, že byste tento druh údržby vynechali, může prach způsobit silný zápach spáleniny při zapnutí.
  • Odrazné panely: Pokud se chcete vyhnout velkým výdajům, umístěte za radiátor reflexní panely, abyste ušetřili energii. Tento panel odráží teplo do celé místnosti a zabraňuje tak tepelným ztrátám.
Fotografie Freepik

Elektrické radiátory se většinou používají pouze jako doplňkové radiátory, tudíž se jedná o individuální topný systém, který umožňuje nezávislé vytápění každé místnosti v domě. Topení, které dodává rovnoměrné teplo do všech místností v domě se nazývá přezdívá ústřední.

Radiátory ústředního topení

Radiátory ústředního topení jsou připojené ke kotli a jejich údržba spočívá především v odvzdušnění, které umožňuje lepší distribuci tepla. V tomto systému vytápění předává kotel teplo do radiátorů ohřevem vody, kterou cirkuluje v potrubí. Časem se však do topného okruhu může dostat vzduch, který v důsledku vytvoří vzduchové bubliny zabraňující rovnoměrnému rozvodu tepla do všech místností. Krom nepříjemného syčení vás tato skutečnost může stát nadměrnou spotřebu energie.

Fotografie: Unsplash

Chcete-li odvzdušnit radiátor, otevřete pomocí odvzdušňovacího klíče šroub, který se nachází na opačné straně tepelného regulačního ventilu. Vedle sebe však mějte vždy nádobu na vodu, protože ta může v důsledku úniku vzduchu začít vytékat. Až budete mít hotovo, šroub opět utáhněte a takto pokračujte s každým dalším radiátorem. Odvzdušnění zlepší jak výkon vašeho kotle, tak i jeho životnost.

Fotografie: Freepik

Pokud chcete ušetřit

Pokud chcete ušetřit za energii, vybavte vaší domácnost radiátory s nízkou teplotou. Kotel, který ohřívá vodu pouze na 50 °C namísto 90 °C, nemusí vykonávat tolik práce. Nejenže touto koupí ušetříte za energii, ale také zlepšíte výkon svého ústředního topení. Regulovat spotřebu energie můžete také přidáním termostatických ventilů na vaše radiátory. Ty regulují teplotu podle využití místností v domě.

Zdroj: Goodhousekeeping