Příznaky, které mohou značit, že jste již prodělali koronavirus a ani jste o tom nemuseli vědět

Fotografie: Getty Images

Virus se u některých chová velmi nenápadně. Existují totiž pacienti, kteří ani netuší, že koronavirus mají, dál chodí do zaměstnání nebo se setkávají s přáteli. Možná, že jste již onemocnění také prodělali. Podívejte se, jestli nemáte jeden z těchto sedmi příznaků, které by vám mohly napovědět.

Problémy s pamětí

Pacienti, kteří koronavirus prodělali, si často všímají, že mají několik měsíců poté problém s pamětí. Učení je pro ně mnohem náročnější, zapomínají i běžné věci, jako je například seznam na nákup a podobně. Zhoršuje se jim také schopnost soustředění a při učení se mnohem rychleji unaví.

Lékaři v takovém případě doporučují postupovat pomalu a opatrně, aby se tělo zbytečně nepřetěžovalo. Jakmile si podobných příznaků všimnete, zkuste mozek občasně cvičit a dopřávejte si různé hlavolamy.

Boláky na jazyku

Jen málo pacientů si stěžuje na vedlejší příznaky, které se objevují v ústní dutině. Jedná se především o boláky na dásních, bolavé zuby, oteklé hrdlo nebo afty na jazyku. Nejde ovšem o jediný vedlejší příznak, který zasahuje obličej. Kromě toho si pacienti stěžují také na mnohdy nesnesitelnou bolest v očích a nepříjemný tlak.

Bolest břicha

Pokud se u vás objevuje bolest břicha, tlak v podbřišku nebo podobné obtíže, je možné, že jste již koronavirus prodělali a nyní pomalu odeznívá. Souvisí s tím také bolest žaludku, zácpa nebo naopak průjem. K žádným takovým příznakům nebuďte lhostejní. Pokud by se nejednalo o koronavirus, může jít o jiné závažné onemocnění.

Únava a slabost

Podobných signálů si všimnou hlavně jedinci, kteří nemají teplotu. Nenapadá je, že by mohli trpět koronavirem, ale najednou se objeví celková slabost, jako při chřipce. Dopřejte si v takovém případě hodně odpočinku, nesportujte, zvyšte příjem tekutin a nechte tělo, aby se mohlo viru bránit.

Ztráta vlasů

Koronavirus je spojen také s estetickými problémy. Převážně dámy si stěžují, že po prodělání nemoci jim vlasy začaly řídnout nebo ztratily svou přirozenou pevnost, lesk a pružnost. V takovém případě nezbývá, než navýšit množství prospěšných látek v jídelníčku a čekat než situace ustoupí.

Nespavost

Podle výzkumů skoro každý pátý člověk, který prodělal koronavirus, má nyní problémy se spánkem. I když je unavený, stále se v noci převaluje a nedokáže usnout.