Zdánlivě zdravá jídla mohou mít vyšší obsah kalorií než hamburger

Fotografie: Freepik

Lidé jsou často zklamaní, když přijdou k výživovému poradci a zjistí, že jejich zdánlivě zdravý jídelníček je mnohdy horší než samotný fastfood. Neděláte podobné chyby při stravovaní i vy?

Dávejte si pozor na to, co máte na svém talíři. Možná vás to překvapí, ale ne všechna zdánlivě dietní jídla vás skutečně zbaví přebytečných kil. Máme pro vás seznam toho, co byste skutečně měli raději dvakrát zvážit, než si takovou dobrotu dopřejete.

Omáčky a zálivky jsou tučné a nezdravé

Majonéza, tatarská omáčka a mnoho dalších dresinků je pro vaše tělo opravdovou kalorickou bombou. Takovou surovinou jsou někdy doplněny saláty nebo pomazánky, aby byl pokrm chutnější, ale jak se zdá, bohužel je pak také i tučnější. Vybírejte si raději jídla, která jsou lehká a bez zbytečných ingrediencí. Pokud na dresinku trváte, zkuste například tzatziki nebo podobné omáčky z jogurtu a zeleniny.

Nejde jen o omáčky, které se nacházejí v salátech. Stejně škodlivé jsou také ty běžné. Rajská, ptáčci a koprová omáčka. Všechny tyto pokrmy jsou zahuštěné, aby měly požadovanou konzistenci, ale to z nich dělá kalorickou bombu. Bohužel i v případě, že si k ní dopřejete nízko sacharidovou přílohu. Proto si raději doma dávejte čerstvé potraviny, maximálně polité lehce vypečenou šťávou. Nikdy nevařte hrnce plné hustých omáček, které vám energii naopak ubírají. Po salátu se budete cítit lehce a připraveni na jakoukoli aktivitu.

Fotografie: Freepik

Pozor na saláty

Snad v každé restauraci mají na výběr salát jako lehké jídlo pro ty, kteří drží dietu. Najdeme je dokonce i ve fastfoodech. Proto se vyplatí ověřovat celé jeho složení nedůvěřovat jen názvu, který se tváří dietně. Nacházejí se v salátu například krutony, omáčky a další nadbytečné přísady? Pak raději sáhněte po obyčejném Caesaru, kde je spousta zeleniny, ale vyhnete se tukům.

Pozor na sacharidy

Říkáte si, že při konzumaci ovoce a zdravého müsli nemůžete přibrat? Omyl. Přiberete totiž z každého jídla, pokud přijmete více kalorií, než dokáže vaše tělo spálit. Samozřejmě je jídelníček složený z ovoce a zeleniny zdravý, ale nezapomínejte, že i přírodní cukr je stále cukrem. Například přílohy jako je rýže a brambory mají spoustu sacharidů. Pokud tedy nejste během dne aktivní, vše se uloží.

Fotografie: Freepik

Milujete palačinky?

Ráno si klidně i v dietě můžete dopřát palačinky. Trocha mouky, mléka, vajec a oleje není na škodu. Co už je ovšem na hraně, je cukr, marmeláda, čokoládová poleva a další kalorické suroviny. Pokud chcete své tělo po ránu potěšit palačinkami nebo lívanci, přidejte k nim tvaroh, ořechy a maximálně lžičku medu. Myslete na to, že čím sladší pokrm bude, tím hůře se vám pak bude zbavovat přebytečných kalorií.

Jak je na tom fastfood

Hamburger je již tak dlouho uznáván jako ikona nezdravých potravin, že často zapomínáme na to, že i tato pochoutka může být připravena zdravě. Domácí houska s kvalitním masem a čerstvou zeleninou, kterou si připravíte doma má někdy mnohem více prospěšných látek, než přecukrované müsli, zakoupené v obchodě z průmyslové výroby.