Krev v moči nikdy nepodceňujte. Může značit vážné zdravotní komplikace

Fotografie: Freepik

Hematurie neboli krev v moči je velmi častá a může mít mnoho příčin, od pohlavního styku až po rakovinu. Zjistěte, kdo je nejvíce vystaven riziku této nemoci a co dělat, když se objeví právě u vás.

Pohled na krev v moči je pochopitelně alarmující. Dobrou zprávou je, že se ve většině případů nejedná o vážný problém. Ve skutečnosti může být příčinou i taková nevinná věc jako je cvičení. Existuje však možnost, že to může být příznakem vážnějšího problému, např. rakoviny. Ale pozor, už při prvním náznaku je nutné navštívit lékaře. „Je běžnou mylnou představou, že není důvod k obavám, pokud se krev v moči objeví jednou a pak ustoupí. Na nic nečekejte a ihned navštivte svého lékaře“, varuje známý urolog.

„Upřímná“ a mikroskopická hematurie

Červené krvinky v moči lze těžko ignorovat, když změní barvu vaší toaletní mísy na růžovou, jasně červenou či hnědou. Mohou být také vidět občasné skvrny krve ve vodě. Tato zjevná forma krve v moči se nazývá „hrubá“ nebo také „upřímná“ hematurie. Vylučování je obvykle bezbolestné. Pokud se však jedná o krevní sraženiny, může se objevit bolest.

V některých případech může být přítomnost krve tak malá, že ji není vidět okem, ale pouze pod mikroskopem. Ta se nazývá mikroskopická hematurie a lékaři ji obvykle detekují během rutinního testu moči.

Odkud pochází krev?

Krev v moči může mít různé příčiny. Krev viditelná pro oko je zpravidla způsobena problémem dolních močových cest (močovod, močový měchýř nebo močová trubice) a mikroskopická krev v moči obvykle pochází z horních cest (z ledvin). Mezi nejčastější příčiny patří:

Problémy s ledvinami a močovými cestami

Např. ledvinové kameny, infekce močových cest, zánět močového měchýře, rakovina močového měchýře, ledvin nebo prostaty, zvětšení prostaty, poranění horních a dolních močových cest, biopsie ledvin, onemocnění ledvin po streptokokové nemoci.

Poruchy krve

Nízký počet krevních destiček, krevní sraženina v ledvinách, srpkovitá nemoc.

Jaké jsou rizikové faktory?

Krev v moči může mít kdokoli, ale u některých populačních skupin se objevuje častěji. Lidé nad 50 let a kuřáci jsou nejohroženější skupinou. Další vysoce rizikové skupiny jsou ti, kteří mají v rodinné anamnéze onemocnění ledvin a lidé, kteří užívají určité léky včetně některých:

  • Antikoagulancia
  • Antibiotika
  • Antikoncepce
  • Diuretika

Co dělat, když se objevíte krev v moči?

Lidé, kteří objeví krev v moči, by měli vždycky kontaktovat svého lékaře. Pokud máte infekci močových cest nebo ledvinové kameny, pijte hodně vody. Krev v moči také znamená, že byste se měli vyvarovat nápojům jako je káva, čaj nebo citrusové džusy, které mohou dráždit močový měchýř.

Kromě krve, která může i nemusí být viditelná, značí infekci např. pocit pálení při močení, bolesti břicha, ztráta hmotnosti, horečka a nevolnost. Ačkoli mohou být tyto příznaky způsoben jiným zdravotním problémem, měli byste se poradit s lékařem, který zjistí, o jaký problém jde a doporučil další léčbu.

Zdroj: WebMD