Způsob škrábání brambor, který používají i zkušení kuchaři. Usnadní práci a ušetří čas

Také nesnášíte škrábání brambor? Je to zdlouhavé, špinavé a někdy také bolestivé. Nezáleží na tom, kolik brambor musíte naškrábat, vždycky je to nutné zlo (a někdy také důvodem, proč sáhnete raději po těstovinách nebo jiné příloze). Naštěstí existují efektivní metody, které nás tohoto problému mohou zbavit.

Brambory ve slupce

Brambory ve slupce můžete konzumovat tehdy, když jsou brambory mladé. Někomu dokonce takovéto slupky chutnají a přímo je vyhledávají. Ovšem na starších bramborách už se bohužel o pochutinu nejedná. Můžete své rodině sice podávat „brambory na loupačku“, nicméně příliš vděku nesklidíte.

Pečené brambory ve slupce nebo smažené na hranolkách vám možná někteří strávníci tolerovat budou. To se ale netýká těch nejmenších strávníků. Děti zkrátka slupky nesnáší. A to nejen na bramborách.

Jak správně škrábat brambory?

Každou z brambor je potřeba naříznout kolem dokola ostrým nožem. Jedná se o velmi malý řez, který by měl zasahovat jen o něco níže, než je tloušťka slupky brambory. Takto nařezané brambory dáme do hrnce s vodou a uvaříme doměkka.

Po uvaření je slijeme a chvíli počkáme. Až budou mít brambory takovou teplotu, kdy je budete moci chytit jednou rukou, vyjměte je z hrnce a slupku stáhněte – směrem od řezu dolů. Je to velice snadné a rychlé.

Nevýhody této metody

Nevýhody této metody jsou následující:

  • Je vhodná pouze pro vařené brambory.
  • Každou bramboru navíc musíte vařit vcelku.
  • Doba vaření je proto delší.

Výhody této metody

Výhodou této metody zůstává hlavně to, že jsme ušetřeni nenáviděného a zdlouhavého škrábání brambor. Pokud připravujete večeři pro vícečlennou rodinu, občas je potřeba věnovat se prostě něčemu jinému než škrábání brambor.

Takže zatímco se brambory vaří, vy můžete pracovat na přípravě masové pečínky nebo třeba řízků či jiného pokrmu, který budete k bramborám podávat.