Zralost banánů pod kontrolou: Čerstvost ovlivňuje teplota i využitý materiál při skladování

Fotografie: Monika Wahi / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Banány jsou nejen výborné, ale obsahují také řadu prospěšných látek. Pokud je však nespotřebujete hned, začnou rychle hnědnout a podléhat zkáze. Zjistěte, jak tento proces zpomalit.

Ne každý miluje černé banány, které jsou již velmi měkké a mají odlišnou chuť od těch oblíbených žlutých. V některých rodinách tak černé banány putují rovnou do koše nebo na kompost. Je to ale škoda. S těmito triky na jejich skladování čerstvost banánů prodloužíte, takže je vždy stihnete spotřebovat dříve, než se úplně zkazí.

Jak zrají banány?

Banány při zrání uvolňují přirozený hormon etylen, který tento proces urychluje. Z původně zelených banánů, které obsahují hodně škrobu, se mění na ty žluté. Poté banány začínají postupně hnědnout, a to i uvnitř. Banán měkne, více zesládne a nakonec jeho slupka úplně zčerná. I když hodně tmavé banány stále můžete použít do smoothie a dezertů, vždy je pořádně prohlédněte, zda už u nich nezapočal proces hniloby, nebo se na nich nevyskytuje plíseň.

Jestliže tedy nejste příznivci hnědých banánů, už v obchodě si vyberte ty, které jsou ještě zelené. Vydrží vám tak pochopitelně mnohem déle. Poté, co si donesete trs banánů z obchodu, rozdělte ho na jednotlivé banány. Pokud by zůstaly v trsu blízko sebe, nahromaděný etylen by na ně působil mnohem rychleji, než když je budete skladovat odděleně.

Pokud víte, že banány spotřebujete rychle, pak je nechte dozrávat mimo lednici a zvolte jim chladnější místo v kuchyni. Nedávejte je však vedle dozrávajícího ovoce, jako jsou jablka nebo rajčata. Jestliže je chcete uskladnit na delší dobu, pak je dejte do lednice. Předtím však jejich stopkové konce obalte do alobalu nebo potravinářské fólie, tím proces zrání zpomalíte.

trs banánů
Fotografie: Freepik

Co naopak dělat, aby banán dozrál

Někdy naopak potřebujete, aby zelený banán rychleji dozrál. V tomto případě ho umístěte do papírového sáčku a nechte v pokojové teplotě. Sáček bude zachycovat uvolňovaný etylen, který bude způsobovat rychlejší dozrávání banánu. Pokud víte, že zralé banány nestihnete spotřebovat, máte ještě možnost je zamrazit. Nakrájejte je na menší kousky, nechte zmrazit na tácku a poté je sesypte do jednoho sáčku nebo nádoby.

Zdroj: Haber