Vyhazujete slupky od banánu? Pokud ano, děláte velkou chybu, mají celou řadu dalších využití

Fotografie: Freepik

Banány jsou oblíbenou svačinkou ve většině domácností. Můžete si z nich udělat lahodné smoothie, luxusní dezert, nebo je sníst jen tak. Co ale se slupkou? I pro tu se najde mnoho využití.

Velká část společností, mezi jejichž hlavní činnosti patří distribuce ovoce a zeleniny, se již aktivně zapojuje do ochrany životního prostředí prostřednictvím eliminace odpadu, tedy zbytečného vyhazování kusů, které jsou zdeformované nebo z jiného důvodu neprodejné. Banány využívají například k výrobě banánové mouky nebo kaše. Jak ale využít odpad i ve vaší domácnosti? Tento zdánlivý odpad se vám bude hodit při vaření, zahrádkaření a dokonce i při péči o pleť.

Je libo čaj, nebo rovnou pečeni?

V kuchyni ji využijete asi nejvíce a to dokonce jako jednu z hlavních ingrediencí. Ano, zní to šíleně, ale opravdu si můžete uvařit čaj ze slupek, který vás překvapí svojí dokonalou chutí. Banánovou slupku nastrouhejte a vařte v hrnci s vodou přibližně 10 minut. Poté sceďte a dochuťte medem a citronem.

Pravděpodobně jste nevěděli, že slupky jsou výborným pomocníkem při pečení masa. Vložte je samostatně do malého pekáčku a současně s masem dejte do trouby. Díky své struktuře zadržují velké množství vody, která se v troubě přemění na páru a díky ní bude pečínka krásně šťavnatá.

Rádi večer u televize uzobáváte sladké dobroty? I tak se dá slupka využít. Samozřejmě si ji nedáte syrovou, chce to trochu tepelné úpravy. Nejjednodušší je nakrájet slupku na malé kousky a nechat ji zkaramelizovat s cukrem – pokud ji dáte ještě na 10 minut dopéct do trouby, budete si moci pochutnat na výborných banánových chipsech.

Fotografie: Freepik

Novinka slupka na kyselo

Odvážlivci mohou zkusit recept na banánový ocet, kterým si ale samozřejmě tlačenku nedochutíte. Určitě se ale hodí do různých masových a zeleninových směsí, kterým dodá exotickou chuť. Přidejte cukr a ocet v poměru 1:1 do sklenice naplněné banánovými slupkami a přikryjte plátnem. Nikdy sklenici neuzavírejte víčkem, hrozí riziko exploze vlivem kvašení! Nechte kvasit 1-2 týdny, poté přeceďte.

Slupkami si můžete dochutit i lák, který používáte při zavařování okurek. Proč vlastně nezavařit rovnou banánové slupky? Smíchejte dva šálky octa se dvěma třetinami šálku cukru, přidejte lžíci hořčičných semínek a dvě čajové lžičky sušeného celeru. Vše 3 až 5 minut povařte a používejte jako klasickou zálivku do zavařenin.

Přírodní zázrak v péči o pleť

Každá žena se ráda rozmazluje a k tomu patří i péče o pleť. Než sáhnete po drahých krémech, vyzkoušejte přírodní metodu na vyhlazení drobných vrásek a rozjasnění vaší pokožky. Ano, toto vše banánová slupka dokáže, a to díky vitaminu C a antioxidantům, které v hojné míře obsahuje. Pomocí slupky si jemně masírujte obličej a nechte alespoň 30 minut působit. Pleť bude vyživená a při pravidelném používání nebude po vráskách ani památky.

Zdroj: Goodhousekeeping