Účinná očistná lázeň vaně vrátí její původní lesk. Stačí použít běžně dostupné věci v domácnosti

Fotografie: Freepik

Vana je běžnou, a navíc velice součástí většiny našich domácností a potřebuje také svou pravidelnou údržbu, aby zůstala co nejdéle čistá a bílá.

K čištění a ošetření koupelnových van můžete zakoupit řadu přípravků ve formě:

  • prášku
  • tekutiny v láhvi s rozprašovačem
  • čisticí pasty
  • čisticího písku.

Vaně však můžete dopřát očistnou lázeň i bez chemických prostředků, a to za použití běžných surovin, které máte buď doma nebo je snadno pořídíte doslova za pár korun. Vyzkoušejte některý z níže uvedených tipů a uvidíte, jak se vaše koupelnová vana rozzáří.

Soda a ocet

V rámci tohoto postupu se vhodně zkombinují úžasné vlastnosti obou ingrediencí. Postup je jednoduchý, nejprve naneste na navlhčený hadřík (ideálně z mikrovlákna) sodu bikarbonu a takto vzniklý sodný přípravek poté naneste na plochu vany. Pokud se vám zdá, že to některá místa potřebují, nasypejte na ně další vrstvu sody. Sodu nechejte nějaký čas a působit a poté vydrhněte celý povrch vany kartáčkem.

Fotografie: Pixabay

Do láhve opatřené rozprašovačem nalijte vodu a ocet, protřepejte a směs nastříkejte na hadřík, kterým poté otřete povrch vany (sodu předtím z vany neoplachujte!). Nechejte octovou vodu spolu se sodou nějakou dobu působit a poté vanu opláchněte studenou vodou.

Bělidlo

Již ze samotného názvu tohoto přípravku vyplývá, že jeho vlastnost je využitelná i pro obnovu zářivě bělosti vaší koupelnové vany. Nejprve vanu očistěte hadříkem nebo houbou namočenou do co nejteplejší vody. Teplota vody napomůže uvolnění nečistot. Poté si připravte v kbelíku nebo lavoru čisticí roztok z vody a bělidla (na 4 l vody přibližně půl šálku bělidla).

Do připraveného roztoku namočte hadřík nebo houbu, otřete celý povrch vany a nechejte bělidlo nějakou dobu působit. Nakonec vanu ručně očistěte krouživými pohyby pomocí hadříku nebo houby a čisté vody.

Grep a sůl

Grep má podobně jako citron velice dobré čisticí účinky, ale pro čištění vany se díky své velikosti hodí lépe, navíc když se jeho účinek spojí s účinkem soli. Nejprve namočte hadřík nebo houbu do co nejteplejší vody a navlhčete celý povrch vany. Grep rozřízněte napůl, povrch řezu posypte hrubozrnnou solí a pomocí prstů ji vtlačte dovnitř.

Fotografie: Pixabay

Solí posypejte také dno vany. Grepem se solí potom krouživými pohyby očistěte celý povrch vany, přičemž průběžně plod stlačujte, aby se z něj uvolňovala šťáva. Nezapomeňte podle potřeby doplňovat sůl a také vyměnit použitou polovinu grepu za čerstvou.