Ucpané tepny mohou představovat vážné ohrožení života. Pročistěte je jednou za čas konzumací vhodných potravin

Fotografie: Depositphotos

Tepny mají tendenci se vlivem špatného životního stylu ucpávat. Stojí za tím sedavý způsob života nebo špatná strava, říká lékařka Jillian Kubala.

Udržovat tělo v dobré kondici je vhodné nejen pro vaše tepny. Důležité je věnovat se cvičení a dodržovat pravidla vyváženého stravování. Vliv na ucpávání tepen má mnoho faktorů, jako je kouření, vysoká hladina cholesterolu, vysoký krevní tlak, obezita, cukrovka, stres či potraviny s vysokým obsahem tuků a cholesterolu. Na vině však může být také dědičnost.

Ucpávání tepen může mít vážné následky

Ucpávání tepen je zdravotní problém, který se vyvíjí postupně. Může však mít velmi vážné důsledky. Postupné ucpávání tepen totiž může vést k infarktu nebo k angině pectoris. Z toho důvodu je důležité vyhnout se rizikovým faktorům a zdravě jíst i cvičit. Vhodné je navíc pít některou z léčivých šťáv, které pomohou vaše tepny přirozeně čistit. Vhodný je například nápoj z hlohu bílého. Díky vysokému obsahu flavonoidů a minerálů rozšiřuje koronární tepny a zlepšuje krevní oběh. Často se doporučuje k léčbě tachykardie, arytmií, migrény a vysokého krevního tlaku. Pijte hloh jako čaj.

Fotografie: Pixabay

Skvělé účinky má také čaj z heřmánku, který je jedním z nejoblíbenějších čajů na celém světě. Je známý svojí schopností uklidnit nervový systém a zlepšit trávení. Musíme se však také zmínit o jeho schopnosti rozšiřovat tepny a bojovat se záněty. To pomáhá zlepšit krevní oběh. Heřmánek nemusíte přidávat jen do čajů, vhodný je také do šťáv. Je to rovněž skvělá přísada ke snížení krevního tlaku.

Další rostliny, které pomáhají

Celer

Zdraví krve pomůže zlepšit celer. Je bohatý na vitamíny A, C a E. Obsahuje i minerální látky jako zinek nebo selen. Kromě toho má celer ftalid. To je sloučenina, jež uvolňuje svaly obklopující vaše tepny, podporují vazodilataci a lepší průtok krve. Jde také o jednu z nejlepších detoxikačních potravin. Pomáhá totiž odplavovat toxiny a přebytečné tekutiny. Dokonce má projímavé vlastnosti. Jeho šťáva se dobře hodí k ovoci, jako je jablko, hruška nebo ananas.

Fotografie: Pixabay

Hruška i ananas

Ostatně hruška a ananas vám také mohou pomoci. Hruška pomáhá regulovat krevní tlak, vysoký podíl draslíku rozšiřuje tepny a cévy. Předchází vzniku krevních sraženin a zlepšuje kardiovaskulární funkce. Hruška je skvělou volbou pro odšťavňování. Je dostatečně sladká.

Fotografie: Pixabay

Ananas působí podobně jako hruška. Je bohatý na draslík a pomáhá udržovat krevní tlak. Navíc je prospěšný v boji proti obezitě, protože podporuje postupné hubnutí. Můžete jíst ananasovou dužinu nebo ji odšťavňovat. Nekupujte však hotové džusy, ty mají v sobě chemii i cukry.

Zdroj: Healthline