Výprask je tou nejhorší formou trestu, tvrdí nová studie a jasně ukazuje na následky s tím spojené

Fotografie: Freepik

Podle výsledků nové studie je výprask dětí tím nejhorším, co jim můžete udělat. Podívejte se, proč tomu tak je a jaké mohou být následky.

Myšlenka výprasku dítěte jako formy trestu se diskutuje již mnoho let. Přestože stále existuje mnoho lidí, kteří zastávají názor „v dětství jsem dostal výprask a jsem v pohodě“, výzkumy ukazují, že tělesné tresty nemají na děti ty nejideálnější účinky. Nejenže se ukázalo, že výprask mění vývoj dětského mozku, ale potvrdila se také skutečnost, že může dokonce časem zhoršit chování dítěte

Výprask podstatně zhoršuje chování dětí

Ať se vám to líbí, nebo ne, výprask je forma fyzického trestu. Na celém světě jsou však takovéto tresty, jako je výprask, považovány za škodlivé pro děti a to jak z emočního, tak i psychického hlediska. Skupina vědců nedávno publikovala článek, který informoval o výsledcích 69 studií z Turecka, Švýcarska, Řecka, Japonska, Kolumbie, Kanady, Velké Británie, Číny a USA, které zjistily, že výprask obecně zhoršuje dětské chování. Mezi problémy potom patří v důsledku například agresivita a protispolečenské chování.

Fotografie: Freepik

Výzkumníci ve své studii zdůraznili několik zásadních zjištění:

  • Důsledkem častých výprasků bývá nárůst problémů u dětí.
  • V průběhu času jsou fyzicky trestané děti spojeny s negativními školními výsledky.
  • Fyzické tresty zvyšují riziko zásahu sociálně-právní ochrany dětí.
  • Používání fyzických trestů u dětí vede k externalizujícímu chování.
  • Souvislosti mezi fyzickými tresty a nepříznivými výsledky dětí jsou silné, a to bez ohledu na charakteristiky dětí a rodičů.
  • Existují důkazy o vztahu akce a reakce, kdy si děti po fyzickém trestu vylívají zlost na někom dalším.
  • Jakákoliv forma fyzického násilí v domácnosti je škodlivá.
  • Výprask může mít na mozek stejné účinky jako závažnější formy násilí.

Výprasky v domácnosti celosvětově klesají

Při trestání dětí byste vždy měli myslet na to, co se je snažíte naučit. Výprask učí děti, že fyzické násilí je správnou reakcí na to, když se někdo na někoho zlobí. Násilí navíc podkopává pocit vlastní hodnoty dítěte a zasahuje do jeho tělesné autonomie. Četnost výprasků naštěstí celosvětově klesá, protože stále více rodičů se dozvídá, že to není ten nejúčinnější způsob, jak vychovávat své děti. Studie z roku 2020 zjistila, že v roce 1993 fyzicky trestalo své děti přibližně 50 % rodičů. Do roku 2017 se tento podíl snížil na 35 %.

Fotografie: Freepik

Přesto je však výprask praktikován mnoha lidmi na celém světě. Samozřejmě že ne každý, kdo dostane výprask, se stane traumatizovaným dospělým, avšak nelze ani říct, že by to mohlo mít pozitivní důsledky. Záleží však na vás, jak se rozhodnete své děti vychovávat. Vědecké poznatky ale v drtivé většině ukazují, že výprask je nejen neúčinný, ale může být i velmi škodlivý. Zkuste tak raději vyhledat efektivnější  a méně škodlivé metody.

Zdroj: Harvard Graduate School of Education