Pro citlivější ženy bývá culík bolestivou záležitostí. Může se jednat o projev nemoci

Fotografie: Jakub Hlavaty / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Mnoho lidí na pokožce hlavy necítí nic, ať si s vlasy udělají cokoliv. Existují však citlivější jedinci, které nošení stažených vlasů může opravdu hodně bolet. Zjistěte, co se s tím dá dělat.

Pokožka hlavy je protkána nervovými zakončeními, která reagují na to, co se na ní a těsně pod jejím povrchem děje. Někteří lidé si tak stěžují, že je „bolí vlasy“. Bolest může být pociťována během nošení culíku nebo po jeho sundání. Někdy lze pociťovat bolest, když se snažíte přečesat pěšinku, již jste delší dobu nosili na jednu stranu, říká doktorka Debra Rose Wilson. Tento typ bolesti má své místo i v lékařské terminologii. Koho se týká, o co tedy jde a co se s tím dá dělat?

Může to být projev nemoci

Bolest hlavy, kterou může někdo pociťovat kvůli příliš staženým vlasům je příkladem alodynie, tedy jisté přecitlivělosti. Pokud se někdo dotkne vaší ruky, nejspíš tento dotyk nebudete vnímat bolestivě. Lidé trpící alodynií však pociťují bolest i při lehkém dotyku, protože jsou mnohem citlivější na vnější podněty.

Jestliže vás tedy bolí hlava, když máte stažený culík, je vaše pokožka hlavy přecitlivělá. V samotných vlasech žádné nervy nejsou, a tak i když může být pociťována bolest vlasů, vždy vychází z vlasové pokožky. Příčin může být více. Může jít dokonce o projev fibromyalgie, kdy postižený pociťuje bolesti v různých částech těla, které zdravý člověk vůbec nemá nebo nevnímá.

Hormonální změny, nekvalitní spánek i stres

Důvodem však mohou být i hormonální změny, kdy ženy mohou být během menstruace citlivější na tyto podněty. Pokud trpíte na migrény, máte větší riziko, že vás bude bolet i pokožka hlavy, když budete mít těsně svázané vlasy. Culík může migrénu dokonce i vyvolat. Dalšími faktory jsou pak nedostatek spánku a stres. Ty mohou v konečném důsledku také způsobit přecitlivělost a bolest vlasové pokožky.

ženu bolí hlava
Fotografie: Freepik

Vlasy stažené v culíku vás nemusí vůbec bolet, přesto byste nošení těsných culíků měli omezit, protože vlasy poškozují. Dokonce mohou vyvolat i alopecii, tedy nerovnoměrné vypadávání vlasů. Folikuly z vytrhaných vlasů se mohou zanítit a dorůstání nových vlasů se může zkomplikovat. Obecně tedy platí, že kdykoliv to jen jde, nechte vlasy rozpuštěné nebo je jen svažte do volného copu či culíku.

Při přetrvávajících potížích se poraďte s lékařem

Pokud pociťujete bolest vlasové pokožky, můžete zkusit upravit spánkový režim a snížit stres. V případě slavnostních nebo jiných příležitostí možná budete potřebovat mít pevně stažené vlasy. Jestliže se tomu opravdu nemůžete vyhnout a zvolit jiný účes, pak vám nezbývá, než si vzít prášek od bolesti. Pokud vás pokožka hlavy stále zlobí, přestože jste udělali, co jste mohli, je vhodné poradit se s lékařem. Obzvlášť pociťujete-li bolesti i v jiných částech těla.

Zdroj: Healthline