Zbavte se akné způsobeného nošením ochrany úst a nosu

Fotografie: Freepik

Kvůli ochraně proti koronaviru jsme nuceni nosit roušky a respirátory. Některých z nás se to týká i několik hodin denně. V důsledku toho nás pak trápí různé kožní problémy.

Roušky a respirátory sice pomáhají chránit před koronavirem, ale zdraví naší kůže moc neprospívají. Asi nejčastěji nás postihují ekzémy, popraskaná kůže a akné. Jedná se o chronické akné, které nevyléčíte dodáním vitaminů ani správným čištěním pleti. Musíte obličeji dopřát více a vědět, jak se o postižená místa na obličeji správně starat. Cokoli, co způsobuje tření na těle, může zapříčinit jeho podráždění, zanícení, zachycení bakterií i potu, a to vše vede ke vzniku akné.

Pravidelná péče o pleť jako dobrá prevence

Každý, kdo se o svou pleť stará preventivně to zná. Nejlepší je vyčistit šetrným a neparfémovaným čistícím prostředkem obličej ráno i večer. V ideálním případě se vyhněte make-upu a jiné dekorativní kosmetice, alespoň v oblasti, kde se akné tvoří. Pokuste se také vyhnout drsným parfémovaným mýdlům a různým čisticím přípravkům, které také dráždí kůži. Používejte lehký hydratační krém, který je neparfémovaný a ideálně nemastný. Pokud si jej natřete, než si na obličej nandáte ochranu, zamezíte tak drsnému tření pokožky.

Fotografie: Freepik

Vyhněte se těmto přípravkům

Dráždivé pro pokožku mohou být všechny produkty, které jsou na bázi retinolu. Pokud se nás tato opatření budou týkat i za krásných teplotních podmínek, je důležité zvolit si ten správný opalovací krém. Chraňte pokožku před ultrafialovými paprsky, to je důležité i v chladných měsících. Nejlepší jsou minerální opalovací krémy, je u nich méně pravděpodobné, že Vám podráždí pokožku.

Vousy a nadměrná tvorba akné

Pokud máte dlouhé vousy, je jasné, že se pod nimi budete více potit než lidé, kteří mají hladkou tvář. Pokud u sebe takový problém zaznamenáváte, neměli byste na sebe brát již zadýchanou masku, vždycky byste si měli vzít masku novou, to Vám ušetří mnoho kožních problémů. Pod maskou se potíme, uvízne pod ní vlhkost, pokud máte dlouhé vousy, drží se jí pod maskou více, a právě vlhkost je důvodem, proč se tvoří ošklivé, zanícené a zarudlé akné.

Fotografie: Freepik

Opravdu se jedná o akné?

Ne každá vyrážka, která se na obličeji pod ochranou objeví, musí být akné. Můžete si jej splést například s kožním projevem alergie. Vypadá obdobně, ale léčí se úplně jinak. Akné běžně tvoří malé červené hrbolky, na kterých se objeví bílé hlavičky. Stejně tak na obličeji můžete najít černé tečky s bílými hlavičkami. Ani malé hnisavé hrbolky nejsou výjimkou. Všechny tyto hrbolky mohou být naplněny tekutinou a neměly by mít tendenci dráždit nebo svědit.

Léčba

Koupit si můžete benzoylperoxid, který se dodává v různých procentech. Držte se nižšího procenta, 2 % nebo 5 %. Můžete také použít kyselinu salicylovou, kterou lze také koupit v čisticí formě. Pokud se vaše akné nezlepší během jednoho nebo dvou týdnů kontaktujte dermatologa. Pokud akné není léčeno správným způsobem, může způsobit trvalé zjizvení.

Zdroj: HealthMatters