Zbavte se mastné skvrny na oblečení za pomoci improvizovaného čistícího prostředku

Fotografie: Freepik

Mastné skvrny od jídla i čehokoliv jiného na oblečení představují nepříjemný problém. Velmi těžko se totiž odstraňují, takže se vám jistě bude hodit několik následujících rad a tipů, jak to zvládnout i s minimálními věcmi. Nebudete totiž potřebovat žádný drahý prací prášek, ale obyčejné věci, které se najdou snad v každé pořádné domácnosti.

Nevzdávejte čištění

I když některé skvrny vypadají velmi hrozně a máte pocit, že je z daného kousku oblečení nikdy nemůžete dostat, nevzdávejte svůj boj zbytečně.

S pomocí té správné techniky se totiž mohou stát zázraky a na první pohled zničené oblečení vrátíte zpátky do hry. Před vyhozením tak vyzkoušejte následující triky a uvidíte, jestli bude mít vaše oblečení ještě šanci.

Připravte si oblečení před čištěním

Aby byl úspěšný samotný proces čištění, připravte si dostatečně oblečení. Když tento krok vynecháte, ohrozíte tím celý úspěch případných dalších kroků, tak si raději dejte opravdu záležet. V první řadě se snažte odstranit z oblečení prach, hrubé nečistoty a cizí předměty.

S dostatečným předstihem si také připravte všechny potřebné suroviny a ingredience z dalších kroků. Oblečení otočte naruby, protože ze zadní strany látky se bude špína lépe dostávat.

Odstranění čerstvých skvrn

Největší naději na úspěch máte při čištění oblečení, kde jsou mastné skvrny poměrně čerstvé. V takovém případě totiž půjdou lépe dolů v porovnání se špínou, která již je zažraná v oděvu.

Pro čištění oblečení si připravte:

  • mýdlo na prádlo
  • křídu
  • zubní pastu
  • sůl

S kvalitním mýdlem na prádlo dokážete zázraky. Špinavé místo tak důkladně namydlete a pokuste se drhnout s pomocí tohoto mýdla. Následně vyperte na klasický program ideálně s předepírkou pro více špinavé oblečení.

S nasáknutím mastnoty může pomoci také prášek z křídy, kterou pečlivě rozdrtíte a umísíte na dané místo. Takto necháte oblečení zhruba tři hodiny, během kterých bude křída vstřebávat mastnotu. Následně již jen vyperete v pračce.

Další způsobem je nanesení zubní pasty na místo postižené mastnotou. Opět nechte chvíli působit a následně oděv vyperte.

Jestli nemáte nic z výše uvedeného, zkusit můžete i obyčejnou kuchyňskou sůl. Ta si poradí i s dalšími skvrnami. Nasypte jí na špinavé místo a nechte vsáknout. Samozřejmostí je následné vyprání oděvu.