Profesionální kuchař se podělil o své tajemství. Už nikdy nebudete váhat, jak použít alobal nebo papír na pečení

Fotografie: Pexels

Alobal a papír na pečení jsou nezbytní pomocníci v kuchyni. Mnoho z nás je ale nepoužívá správně a nevyužívá tak jejich celý potenciál.

Při vaření a pečení nijak nepřemýšlíme o tom, po kterém z těchto dvou pomocníků sáhnout. Intuitivně jeden vybereme a použijeme. A ve většině případů to vyjde a s výsledkem jsme spokojeni. Rozdíl mezi nimi je ale opravdu velký a každý z nich má pro pečení jiné přínosy. Společně se na ně tedy podíváme a zjistíme, jestli je využíváte správně. 

Na zeleninu alobal, na maso folii

Velké množství lidí při pečení zeleniny sáhne po folii. To je ale chyba, mnohem chutnější a zdravější pokrm si připravíme právě s použitím papíru na pečení. Stačí ho lehce pokapat olivovým olejem a připravenou zeleninu do něj zabalit. Ve výsledku bude mnohem měkčí, ale i chutnější. Naopak folii použijeme vždy, když připravujeme krůtí nebo kuřecí maso. Díky tomu zůstane více šťavnaté a také se upeče rychleji. Maso je dobré nejprve namazat olejem, okořenit a poté zabalit do fólie. 

Fotografie: Pexels

Po 20 minutách pečení je vhodné folii, ve které maso je, otevřít a nechat jej dopéct odkryté. Díky tomu dosáhneme krásné zlatavé a křupavé kůrky. Opravdovým oříškem je ale ryba. Na tu se hodí i pečící papír, i folie. Záleží tedy na tom, jaký druh ryby připravujeme. Ideální příprava lososa je s použitím papíru na pečení. Na ten plátek masa položíme, osolíme a pokapeme citronovou šťávou. Díky tomu, že pečící papír zabraňuje odpařování vlhkosti, maso bude více šťavnaté. 

Při tepelné úpravě rybího masa není volba tak jednoduchá

V případě, že máme pstruha, je mnohem lepším pomocníkem fólie. Díky ní odolá i vyšším teplotám a výsledné maso bude chutné a růžové. Na papíře na pečení ale připravujeme také sladké a slané pečivo. Slouží nám k tomu, aby se nepřilepilo na plech a nedošlo k jeho nežádoucímu vysušení. Stejně tak nám papír na pečení poslouží při přípravě dortů. Pokud ale máme koláče, je lepší sáhnout po alobalu. Ten nám poslouží i v případě, že připravujeme dort neobvyklého tvaru. 

Fotografie: Pexels

Dá se z něj totiž jednoduše vymodelovat požadovaný tvar. Ten vydrží během celého pečení a na konci jej jednoduše z těsta sundáme. Pokud chceme dosáhnout jemného pečiva, stačí před vložením do trouby pečící papír namazat trochou vody. Díky tomu si zajistíme nejen lepší udržování teploty během celého pečení, ale také zkrátíme dobu samotného pečení. Výsledné rohlíky jsou nejen měkčí, ale také mnohem chutnější a vydrží nám čerstvé delší dobu.

Zdroj: RealSimple