Hubnutí bez diety. Osvojte si zdravé návyky, jež pomohou zhubnout a váhu udržet

Fotografie: Depositphotos

Hubnutí bez diety, to je sen každého, kdo bojuje s přebytečnými kily. Může to však být realitou, pouze je potřeba osvojit si některé zdravé návyky, které pomáhají zhubnout a optimální váhu si i udržet.

Obezita je příčinou i příznakem mnoha onemocnění. Počet obézních lidí se ve světě od roku 1980 do roku 2015 zdvojnásobil. I když většina lidí ví, jaká rizika s sebou obezita nese, stále problém neřeší. Přestože je hubnutí náročný proces, není až tak důležitý pro to, jak člověk vypadá, jako pro udržení dobrého zdraví. Chcete-li zhubnout zdravým a udržitelným způsobem, je nezbytné denně myslet na vhodná pravidla, doporučuje lékařka Katherine Marengo. Rozhodně není dobré obracet se na pomoc zázračných diet.

Pijte dostatek vody po celý den

Voda, kromě toho, že vás udržuje při životě, může pomoci zhubnout. Lidské tělo si někdy skutečně dokáže splést hlad a žízeň. Mozek vysílá podobný signál tělu jako znamení potřeby jíst nebo hydratovat. Voda vám pak umožňuje naplnit tento falešný pocit hladu. Navíc budete s větším počtem skleniček čisté vody udržovat organismus hydratovaný, což má vliv na vaši energii i krásu.

Nemějte obavy snídat

Snídaně je skutečně nejdůležitějším jídlem dne, i když to zní jako klišé. Je třeba si uvědomit, že snídaně umožňuje tělu vykonávat veškeré své funkce po celý den, omezit chutě na cukr a impulzivní příjem potravy. Pokud se nenasnídáte, budete vyhladovělí a během dne pak spořádáte, na co přijdete, což je jedna z příčin nadváhy a obezity.

Věnujte se pravidelné fyzické aktivitě

Sport je nezbytný v procesu úspěšného hubnutí. I když je to těžké, nechce se vám, musíte se nutit, nebaví vás to, zkuste překonat prvotní nechuť a vytvořit si z fyzické aktivity rutinu. V tomto případě je dobré, že se nemusíte uchýlit pouze k běhu, aerobiku, posilovně nebo podobným činnostem. Můžete si vybrat pohyb, který vám nejvíce vyhovuje. Nebaví vás běh, ale plavání? Začněte chodit pravidelně do bazénu. I pár bazénů se počítá.

Fotografie: Pexels

Vláknina je ve zdravé stravě nezbytná

Existují 2 druhy vlákniny – rozpustná a nerozpustná. Rozpustná vláknina pomáhá regulovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Nerozpustná vláknina zlepšuje střevní průchod a brání nadýmání. V žaludku nabobtná a déle se tráví, čímž podporuje delší pocit sytosti. Nebudete mít tedy problém se střevy a zároveň vás nebudou přepadat neřízené chutě.

Nehltejte, jezte pomalu

Chcete-li zhubnout, nejde pouze o to, co jíte, ale také jak jíte. Mozek potřebuje čas na přijetí signálu sytosti. Až po 20 minutách dostane první impulz, že je tělo plné a vy již nemáte hlad. Proto když budete potravu hltat, sníte toho více, než byste ve finále museli. Pokud však budete jíst pomalu a jídlo si vychutnávat, sníte menší množství, protože budete vyčkávat, až mozek zpracuje informaci o sytosti.

Další faktory napomáhající hubnutí

  • Dbejte na dostatečně dlouhý a kvalitní spánek.
  • Omezte konzumaci alkoholických nápojů.
  • Zahrňte do svého jídelníčku více ovoce a zeleniny.
  • Konzumujte více bílkovin, pozor však na nadměrný příjem živočišných bílkovin.

Zdroj: Healthline, Healthline