Přestat kouřit těsně před těhotenstvím je mýtus. Organismus těhotné ženy si pamatuje vykouřené cigarety daleko déle

Fotografie: Freepik

Budoucí matka, která kouří, by podle posledních výzkumů měla cigaretu odložit daleko dříve, než přijde do jiného stavu. Sníží tak riziko hrozících komplikací.

Kouření i alkohol během těhotenství mají neblahý vliv na vývoj plodu a narození dítěte. Toto tvrzení je bezpochyby naprosto pravdivé. Má ale jeden háček. Většina lidí jeho význam chápe pouze ve smyslu, že postačí přestat kouřit a pít alkohol od momentu, kdy žena zjistí, že je těhotná. Tak to ale není. Tělo má svou paměť a vliv škodlivých látek je dlouhodobý. Nese s sebou účinky dlouhodobějšího charakteru, než jsou si mnozí lidé ochotni připustit. Více odhalili vědci v magazínu BMC.

Ještě tři měsíce po poslední skleničce a cigaretě si je bude placenta „pamatovat“

Vědci z Grenoblu provedli studii, které se účastnilo 568 těhotných žen. Ta ukázala, že ukončení kouření těsně před těhotenstvím, nebo dokonce už v jeho průběhu, nestačí na eliminaci jeho škodlivých vlivů na dítě. Během studie byly ženy rozděleny na tři skupiny. Nekuřačky, kuřačky, které kouřily i v době těhotenství, a ženy, jež přestaly kouřit méně než tři měsíce před početím dítěte. U všech těchto žen byla prováděna analýza DNA z placenty.

Fotografie: Freepik

Ženy, které nikdy nekouřily, měly pochopitelně výsledky dobré. Ženy, které se kouření nedokázaly vzdát ani v průběhu těhotenství, měly změny ve 178 oblastech jejich placentárního genomu. Stav jejich placenty tak vykazoval velmi vysoké riziko vývojových chyb a následného postižení jejich dítěte. Velmi překvapivým zjištěním pak byl rozbor DNA u žen, které pár týdnů před počátkem těhotenství kouřit přestaly. Jejich placentární genom totiž stále vykazoval změny průměrně ve 26 oblastech.

Jaké důsledky může mít kouření před a během těhotenství

Kouření kdykoli během života mladé ženy má negativní dopad na její plodnost. Jedy, které spalováním tabáku vznikají, totiž při následném vdechování poškozují tkáně různých orgánů a zdaleka se nejedná jen o plíce. Mimo jiné mají negativní dopad i na vaječníky, dělohu a vejcovody. Inhalace tabákových zplodin totiž podstatně snižuje množství vdechovaného kyslíku, který tělo může využít. Vzniká tak hypoxie, což je stav, kdy se tkáním nedostává dostatečné množství kyslíku.

Fotografie: Freepik

Každá vykouřená cigareta neúměrně zvyšuje i riziko potratu. Uvádí se, že kuřačky mají 1,5–3krát vyšší riziko, že dítě nebudou moci donosit. U silných kuřaček, které kouří nad 30 cigaret denně, je toto riziko až pětinásobné. Užívání tabáku a alkoholu také brzdí růst dítěte uvnitř matčiny dělohy. Porodní váha dětí, jejichž matka v době těhotenství kouřila 10 cigaret denně, je v průměru o 200 gramů nižší oproti dítěti nekuřačky.

Zdroj: BMC