Žvýkačka přilepená na oblečení je noční můrou každé ženy. Naštěstí si s ní poradí led, či alkohol

Fotografie: KrásnéŽeny

Stane se to rychle, že si toho ani nevšimnete. Jen se vám pak oblečení chová nějak jinak a kolikrát ani dlouho nepřijdete na příčinu. Ale je tam, bílá či barevná, a nechce dolů.

Snažit se dostat žvýkačku z oblečení je za běžných podmínek nudný, frustrující a nadmíru komplikovaný proces. Protože i když se vám to podaří, nějaké stopy tam zůstanou. A těch se prakticky nikdy nezbavíte. Existuje tedy vůbec nějaké vhodné řešení, které by poskytlo o něco lepší výsledek? Odpověď je naštěstí ano. Klíčem k tomu dostat tuto hmotu z látky je totiž změna podmínek, v nichž se nachází. To zní trochu vědecky, ale není to nic komplikovaného.

Běžný postup odstranění žvýkačky z oblečení

Klíčem je žvýkačku ochladit, ideálně zmrazit. Nemáte-li po ruce nic jiného, budete si muset vystačit s kostkou ledu. Tou po žvýkačce přejíždějte, až se vám ji podaří trochu zchladit – a ztvrdne. Jakmile k tomu dojde, začnete ji od okrajů opatrně zvedat. Jakmile se vám ji podaří odstranit celou, oblečení normálně vyperte. Jde asi o nejběžnější a obvykle nejpoužitelnější metodu při nedostatku další výbavy.

Více ledu v plastovém sáčku

Zabalte větší množství ledu do plastového sáčku a opět začněte po žvýkačce přejíždět. Držte ji jako kancelářskou gumu, se kterou chcete něco vymazat. Jakmile je dost ochlazená, pravděpodobně si všimnete také jejího zpevnění. V tom momentě ji začněte od okrajů odlupovat. Čím tenčí vrstva, tím lépe se vám to bude dařit.

Pomocí acetonu

Aceton bývá coby ředilo spojován hlavně s odlakováním nehtů a podobnými záležitostmi. Stejně tak se dá ale použít i na odstranění této velmi otravné hmoty z jakéhokoli oblečení. Ředidlo jednoduše nalijte na postižené místo a nechte ho několik minut pracovat. Pak si vezměte tvrdý plochý předmět, například mazací nůž nebo nějakou špachtli, dá se použít i prošlá platební karta. S ní se vám už podaří žvýkačku postupně oškrábat a látku zachovat.

žvýkačky
Fotografie: Pixabay

Asistence nealkoholických nápojů

Velmi zatvrdlé žvýkačky rozhodně za každou cenu neškrábejte. Neodstraníte je a akorát si poškodíte postižený kousek. Nalijte na ně trochu šumivé limonády, nemusíte to přehánět, stačí menší množství, které po celé postižené ploše rozetřete jako olej. Jen co se trochu vsákne, zkuste žvýkačku postupně odloupnout. Zjistíte, že to jde snadno a celkem spolehlivě, tedy bez zanechání větších stop. Klidně můžete zkombinovat několik nápojů.

Alkohol a olej

Opatřete si 70% alkohol a několik vatových tyčinek. Těmi místo – hlavně tedy samotnou žvýkačku – pečlivě potřete. Postupně se snažte dostat tyčinkou i pod hmotu, což se vám bude dařit lépe a lépe. Jakmile ji dostanete pryč, stačí na místo přilepit kousek lepicí pásky. Tou se bez problémů zbavíte veškerých případných usazenin. S olejem lze postupovat obdobně. Raději si do něj ale namočte kartáček na zuby a s ním začněte žvýkačku postupně „odrbávat“.

Zdroj: Dicasdemulher