Odborníci upřesnili, jak koronavirová infekce ovlivňuje funkci ledvin

Fotografie: Getty Images

Nejen COVID-19, ale jakékoli virové nebo bakteriální onemocnění, včetně streptokokové bolesti v krku, může vyvolat zánětlivý proces v ledvinách. Odborníci si všimli, že při těžkém průběhu onemocnění virem COVID-19 bývají u pacientů často postiženy ledviny, což vede ke snížení jejich funkce, a tento jev potom komplikuje průběh základního onemocnění.

U covid pozitivních pacientů s nemocnými ledvinami prevence

Pokud pacientova ledvinová patologie již existuje, může nový typ koronavirové infekce způsobit komplikaci základního onemocnění, pokud mluvíme o těžkém průběhu COVID-19.

Během vyšetření na klinice je možné určit, zda je pacient ohrožen onemocněním ledvin, a v době propuštění z nemocnice je jasné, zda problém nastal, či nikoli. Pacienti z rizikové skupiny, kteří se léčí doma, používají preventivně specifickou terapii:

  • prostředky proti srážení;
  • léky k obnovení funkce ledvin;
  • léky, které normalizují krevní oběh v cévách.

Prodělali jste covid a máte nemocné ledviny? Buďte na sebe opatrní

Po prodělání onemocnění způsobeného virem COVID-19 musíte být opatrní na své zdraví, abyste předešli sekundárním komplikacím. Je známo, že nový typ koronavirové infekce negativně ovlivňuje systémovou imunitu, a proto jsou pacienti po propuštění náchylnější k infekčním chorobám než ostatní.

Abyste zabránili vzniku chronického onemocnění ledvin (cystitida, pyelonefritida), měli byste se vyhnout podchlazení, vyvarovat se nadměrné fyzické námahy, minimalizovat přepracování a stres a usilovat o vyváženou stravu a pitný režim, které sníží riziko komplikací na minimum.

Máte podezření na onemocnění ledvin? Zaměřte se na příznaky

V drtivé většině případů jsou onemocnění močového systému asymptomatická, proto je třeba se zaměřit na příznaky, které mohou nepřímo naznačovat pravděpodobnost vzniku patologie. Většinou jde o otok obličeje, bolest v bederní oblasti, horečku, změnu barvy moči.

Fotografie: Getty Images

Pokud se tyto příznaky objeví, měli byste se poradit s lékařem. Hlavní screeningové metody používané při podezření na onemocnění ledvin jsou analýza moči a ultrazvuk. Je známo, že genetická predispozice zvyšuje riziko onemocnění ledvin, takže pokud máte tyto problémy v rodině, zpozorněte.