Věci o porodu, které vám neřekne ani ta nejlepší kamarádka. Prozradí je ale zkušená porodní asistentka

Fotografie: Depositphotos

Ženy, jež ještě nerodily, se velmi často ptají na různé věci týkající se porodu svých kamarádek, které už děti mají. Ale existuje pár věcí, které jim nikdo neřekne.

Když ženy přemýšlí nad tím, jaký asi bude jejich první porod, honí se jim v hlavě spousta myšlenek a také obav. Je to totiž věc, na kterou se zkrátka nedá připravit, a i když se budete na všechno ptát, nikdy nevíte, jaký bude zrovna ten váš porod. A ještě k tomu existují věci, jež vám neřekne ani ta nejlepší kamarádka. Naštěstí se je nyní dozvíte od porodní asistentky Agnieszky Alesterové.

Dají vám klystýr?

Dříve dávali klystýr vlastně každé rodičce, ale dnes to taková samozřejmost není. Nikdo vás k tomu nutit nebude. Pokud je klystýr třeba, je to dobré pro psychickou pohodu matky. Dokonce si ho matka může udělat i sama doma, a to za pomoci sady, kterou si může koupit v lékárně. Takže zkráceně řečeno, není to nutné.

Fotografie: Depositphotos

Může se objevit stolice?

Tato věc se stává velmi často, ale jediný člověk, který si toho většinou všimne a na kterého to nejvíce zapůsobí, je samotná žena, jež rodí. To ale rozhodně není způsobeno slabým svalovým tonusem, ale spíše anatomií člověka. A teď se opět dostáváme k tomu klystýru. Ten tomu totiž může zabránit, ale také nemusí. Vše záleží na ženiných střevech. Ale nebojte se, lékaře ani porodní asistentku to rozhodně nijak nepohorší.

Je třeba před porodem holit intimní partie?

Toto záleží jen a pouze na rodičce. Ochlupení může znesnadnit hygienu, pokud bude například zlomená nebo naříznutá hráze. To totiž potom vyžaduje holou a čistou ránu. A to je právě ten důvod, proč byste se nejspíš měla oholit. Rozhodně to ale není zákrok, který by byl dělán v nemocnici bez vědomí pacientky. Vždy s tím rodička musí souhlasit, jinak si to personál nemůže dovolit.

Fotografie: Depositphotos

Bude poté moje pochva natažená?

V průběhu porodu samozřejmě bude. Hlavička miminka má totiž průměr 35 centimetrů v obvodu. A je nemožné, aby se pochva vrátila do stavu před porodem během například patnácti minut. Ale pokud budete v šestinedělí pravidelně cvičit vhodné cviky, pochva se vrátí do původního stavu. Některým ženám to samozřejmě bude trvat déle než jiným.

Nastane po porodu inkontinence?

Je to sice velmi vzácné, ale může to nastat. Především to může být komplikace přirozeného vaginálního porodu. Klasická inkontinence by měla odeznít sama během pár dní. Pokud potíže přetrvávají, raději navštivte svého lékaře.

Zdroj: Mamadu