Potraviny, které jsou často těžce stravitelné, vyřaďte ze svého jídelníčku ještě dnes

Fotografie: Freepik

Rozkládáním jídla v trávicím traktu do svého těla dostanete všechny živiny v něm obsažené. Některé potraviny se však mohou trávit delší dobu a působit tak další potíže.

Pokud není potrava rozkládána běžnou rychlostí, může docházet k zahlcení, špatnému trávení jiných jídel, nadýmání a plynatosti. Časem při dlouhodobé konzumaci těchto potravin by se mohly vyskytnout i další zdravotní komplikace. Většina z nich je způsobena tím, že se váš trávicí trakt bude postupně ucpávat. Proto omezte příjem těžce stravitelných omezte na minimum.

Fazole vás nadýmají

Obecně jsou luštěniny jednou z nejhůře stravitelných kategorií potravin. Zvláštní místo v tomto pomyslném žebříčku však zaujímají fazole, které se rozkládají opravdu dlouho. Za tímto problémem stojí množství složitých sacharidů. Tyto látky tráví naše tělo poměrně těžce, což má za následek následnou plynatost a pocit nepohodlí vycházející z břicha.

Fotografie: Unsplash

Nepijte příliš často čerstvé džusy

Paradoxně jsou právě stoprocentní přírodní čerstvé džusy problémové a náročné na zažívání. V malém množství tekutiny se totiž nachází velké množství sacharidů a dalších látek, jejichž strávení je pro tělo těžké. Některé kyselé šťávy by navíc mohly podráždit sliznice vnitřních stěn žaludku a střev. To by mohlo mít další nepříznivé následky na budoucí příjem potravy.

Omezte smažené potraviny

Příprava jídla v lázni horkého oleje může být pro někoho lákavá, ale nebezpečná zároveň. Velké množství tuku totiž přinutí žaludeční šťávy, aby se jako první pustily do rozkládání těchto tuků a ignorovaly zbytek. Vaše tělo tak ze smaženého přijme jen olej a ostatní látky projdou žaludkem téměř bez povšimnutí. Celý proces trávení je tak zbytečně prodloužen a klesá i jeho efektivita.

Fotografie: Unsplash

I zeleninu jezte jen s mírou

Do vašeho jídelníčku jednoznačně patří přírodní potraviny, ovoce a zelenina. Ovšem taková košťálová a listová zelenina může obsahovat velké množství složitých sacharidů, které tělo nedokáže efektivně strávit. Pokusem o jejich rozklad tak vydává spoustu energie, prodlužuje čas trávení a může vás nadmout. Proto i zeleninu jezte v rozumném množství a střídejte různé její druhy.

Zdroj: WebMD