Potraviny, které podporují růst. Každé dítě by je mělo mít na svém jídelníčku

Fotografie: Freepik

Tělesná výška závisí především na našich genetických předpokladech. Avšak existují potraviny, kterými můžeme správný růst a vývin kostí podpořit. Hlavně u dětí bychom je neměli v jídelníčku vynechávat.

Velmi důležitou látkou, která musí být v našem těle obsažena v dostatečném množství, je protein. Ten hraje významnou roli nejen v otázce naší velikosti, ale také při podpoře a opravě tkání a imunitního systému. Mezi další prvky, které jsou pro náš růst nezbytné, můžeme zařadit například vápník, vitamín D, hořčík nebo fosfor. Jejich nedostatek má negativní dopad na správné fungování našeho těla. Které potraviny bychom proto neměli v našem jídelníčku za žádných okolností vynechávat?

Nevynechávejte ve svém jídelníčku fazole, ale ani oříšky

Fazole jsou ideálním zdrojem bílkovin a obsahují velké množství různých pro tělo potřebných živin. Regulaci růstového hormonu u dětí do velké míry ovlivňuje protein, ten je právě ve fazolích zastoupen v hojném množství. Mimoto jsou fazole bohatým zdrojem železa a vitamínu B, pomáhají tedy naše tělo chránit před nedostatkem červených krevních destiček, tzv. anémií. Nedostatek železa v těle má také negativní dopad na náš růst, velmi výrazně ho totiž zpomaluje.

Fotografie: Unsplash

Pro správný růst do výšky naše tělo potřebuje dostatečný příjem vitamínů a minerálů, které jsou v hojném množství zastoupeny také v mandlích. Kromě toho mandle poskytují našemu tělu velké množství zdravých tuků. Obsahují také vlákninu, mangan, hořčík a vitamín E. Ten se řadí mezi zdraví prospěšné antioxidanty. Nedostatek tohoto vitamínu má negativní dopad nejen na tělesnou výšku našeho potomka, ale i na jeho celkový zdravotní stav.

Zelenina a kuřecí maso jsou dalším výborným zdrojem potřebného hormonu

Kuřecí maso je doporučeno v případě stravování zdravou stravou. Jedná se totiž o maso velmi bohaté na bílkoviny a s vysokým obsahem potřebných živin. Obsahuje velké množství vitamínu B a pozitivně ovlivňuje naši hmotnost. Pro růst našich kostí je kuřecí maso potřebné zejména kvůli obsahu taurinu. Jedná se totiž o aminokyselinu, která růst a vývoj kostí reguluje. Neměli bychom ho tedy z našeho jídelníčku vynechávat, ba naopak, jeho konzumace je zdraví prospěšná.

Fotografie: Unsplash

Zelenina, a to převážně ta, která má zelenou barvu, je ve zdravé stravě považována za tzv. superfoods. Řadí se mezi ně hlavně špenát, salát, rukola a zelí. Tyto druhy zeleniny nám poskytují vysoký obsah vitamínu C, vápníku, železa, hořčíku a draslíku. Jsou pro naše tělo důležitým zdrojem vitamínu K, který pomáhá našem růstu, protože přispívá k hustotě kostí, a tím podporuje růst do výšky.

Zdroj: EatThis