Potraviny, které zpomalují stárnutí pokožky. Zařaďte je na svůj jídelníček již dnes

Fotografie: Freepik

Kolagen je základním stavebním kamenem našich pojivových tkání. Hraje důležitou roli nejen v kostech, šlachách a kloubech, ale i v naší pokožce. Pokud ho máme dostatek, naše kůže a celkově pokožka je pevná a pružná. S věkem kolagen ubývá, a proto kůže začne být vrásčitá a povadlá.

Abyste předešli předčasnému stárnutí, a zabránili tak rozkladu tohoto důležitého proteinu, musíte se správným způsobem stravovat a jíst vhodné potraviny. Připravili jsme pro vás seznam potravin, které by vaše strava měla obsahovat, aby vaše pleť nepostrádala kolagen.

Masový vývar a tučné ryby

Vývar z kostí je nejlepším zdrojem pro doplnění kolagenu. Je mnoho potravin, které pouze podporují tvorbu kolagenu, ale masový vývar kolagen přímo obsahuje. Nejlépe ten hovězí.

Hovězí vývar obsahuje kolagen typu l, dokonale působící na zdraví pokožky. Krůtí a kuřecí vývar v sobě ukrývá kolagen typu ll, podporující správnou funkci kloubů. Abyste dosáhli krásné pleti, měli byste si dopřát každý den 170 – 340 g vývaru.

Další potravinou, která vám bohatě doplní kolagen, je losos. Tato ryba obsahuje zinek a minerály, které podporují tvorbu kolagenu. Obsahuje i důležité a zdraví prospěšné tuky omega-3, tím pádem bude vaše pokožka zvlhčována zevnitř. Doporučené množství lososa jsou dvě porce týdně.

Fotografie: Pixabay

Ovoce a zelenina

Kyselina listová obsažená v listové zelenině je nejideálnější jako prevence pro mnoho různých nemocí. Také je skvělá pro udržení kolagenu v těle. Každá zelená potravina – zelenina, obsahuje chlorofyl – chlorela, římský salát, ledový salát, ječmen a jiné, zvyšují množství kolagenu v pokožce.

Chlorofyl chrání pokožku před UV zářením a má antioxidační vlastnosti, také zabraňuje předčasnému stárnutí. Vitamin C nacházející se v citrusových plodech, paprice, malinách, borůvkách a ostružinách, chrání celkově tělo před toxiny. Dále je doporučeno pro zvýšení kolagenu v těle jíst:

  • Rajčata
  • Avokádo
  • Ořechy
  • Vejce – domácí

Semena

Především dýňová semínka jsou ideálním zdrojem zinku, který podporuje tvorbu kolagenu. Což ovšem není jediná výhoda kolagenu. Také urychluje proces hojení ran a zpomaluje odbourávání bílkovin. Semínka můžete jíst syrová nebo je opražit a dat je do salátu či domácího müsli.

Doporučené množství dýňových semen denně jsou dvě lžíce. Znáte chia semínka neboli hispánskou šalvěj? Jsou to velmi drobná semínka, která se po kontaktu s vodou obalí gelem. Nemají žádnou chuť a dají se jíst v čemkoliv. Sice nemají chuť, ale za to jsou nabitá omega-3 mastnými kyselinami, které přímo hydratují buňky, omlazují a pokožka se stává hebkou a pevnou. Dospělý člověk by neměl jíst víc než 20 gramů semínek denně.

Nezáleží pouze na jídle

Pokud si chcete na dlouhou dobu udržet mladistvou pokožku, měli byste se vyhnout i některým zlozvykům a špatnému životnímu stylu. Výše zmíněné potraviny udrží hladinu kolagenu, ale je třeba vědět, že některé věci tvorbu kolagenu negativně ovlivňují. Například takové škodlivé kouření, nadměrné vystavování slunci, potraviny s rafinovanými cukry a průmyslově zpracované potraviny.