Pití kávy na lačný žaludek může způsobit nepříjemné zdravotní komplikace

Také milujete kávu a neumíte si bez ní představit svůj den? Není nic lepšího než nerušeně vychutnávat šálek této zázračné tekutiny. Ať už po ránu, v práci nebo odpoledne s přáteli. Káva vždy potěší, povzbudí a zároveň uklidní.

Káva je zdraví prospěšná

O tom jste zajisté slyšeli. Odborníci se shodují v tom, že káva vašemu tělu prospívá. Nejen, že tento nápoj skvěle voní a chutná. Studie totiž odhalily, že káva

  • podporuje mozkovou aktivitu
  • posiluje imunitu
  • odbourává stres

Ale pozor! Ne vždy je dobré kávu pít. Ze studií vyšlo najevo to, že za určitých podmínek by bylo lepší si váš oblíbený šálek vychutnat později. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak ještě zvýšit blahodárné účinky tohoto elixíru.

Káva po ránu

Kdo by neměl rád ranní kávu. Bohužel, možná byste ji měli v tuto denní dobu vynechat. Pít kávu okamžitě po probuzení není dobrý nápad. A to hned z několika důvodů. Vaše tělo má po ránu vysokou hladinu kortizolu. Nepotřebuje tedy další stimul v podobě kofeinu. Příliš na sobě účinky kávy nepocítíte. Časem si tak budete dávat silnější dávky, abyste docílili povzbuzení.

Když už mluvíme o ranní kávě, musíme zmínit i druhý velký hřích. A tím je pití kávy na lačný žaludek. To je totiž to nejhorší, co můžete udělat. Zvýší se vám totiž hladina kyseliny v žaludku. To může vést až k vážným trávicím problémům, od nadýmání až po rakovinu. Navíc se za chvíli budete cítit hladoví. A místo řádné snídaně vás budou lákat potraviny s vysokým glykemickým indexem, které rychle zvednou hladinu cukru. Takže zhřešíte a sáhnete po dortíku či koblize. Takové potraviny ale nejsou dobré. Zasytí vás jenom na chvíli a hlad se brzy opět přihlásí o slovo.

Káva v prázdném žaludku dělá neplechu. Dokonce kvůli ní přestanete správně vstřebávat živiny. Káva totiž stimuluje trávení a zrychluje vyměšování. Vaše tělo tak nestíhá vše řádně zpracovat a vy přijdete o vitamíny B nebo železo.

Kdy si dát první kávu

Zkuste si udělat opravdu dobré ráno. Uvařte si po probuzení vydatnou snídani. Pokud nestíháte kvůli práci, přichystejte si ji už den předem. První jídlo dne byste měli sníst maximálně dvě hodiny po probuzení.

A kdy je ten správný čas na vaši první kávu? Ideální je počkat jednu až dvě hodiny po jídle. Zkuste tento interval dodržet. Chápu, že je to těžké. Já sama si nedokážu představit své ranní rituály bez hrnku kávy.

Přesto se vám vyplatí vyčkat. V opačném případě byste mohli uškodit vašemu trávicímu ústrojí. Když s kávou počkáte, trávicí funkce správně podpoříte a budete se cítit během celého dne lépe. Navíc přesně okolo druhé hodiny po probuzení vám klesá hladina kortizolu. Začnete se tedy zlehka unavovat. A to je ta správná chvíle, kdy si dopřát kofein. Své tělo podpoříte a účinky kávy pocítíte na plno.

Fotografie: Pixinio