Vanilka jako nevšední pomocník v péči o pleť. Její účinky jsou blahodárné

Fotografie: Freepik

Vanilku známe snad všichni. Je oblíbenou složkou kosmetických přípravků zejména pro svou nádhernou vůni. Umí však mnohem víc než jen provonět pokožku. Vanilkový extrakt totiž obsahuje spoustu prospěšných látek, které pokožku chrání a zbavují nejrůznějších neduhů.

Zde je pět hlavních účinků na pleť:

  • Zbaví vás akné i jizev po něm
  • Pomáhá při léčbě popálenin
  • Zabraňuje stárnutí pokožky
  • Dokáže pokožku vyhladit
  • Navrací ztracený lesk a pružnost

Její užití bohužel ale není pro každého, jelikož dokáže způsobit i alergické reakce, a to zejména při aplikaci na citlivou pokožku. Pokud zpozorujete zarudnutí, otoky, špatně se vám spí nebo vás bolí hlava, měli byste s aplikací extraktu přestat nebo se poradit s dermatologem. Také nadměrné užívání extraktu škodí – může způsobovat svědění pokožky.

Zázrak jménem antioxidanty

Vanilkový extrakt v sobě ukrývá antibakteriální a antioxidační účinky. Brání tedy proniknutí nečistot k pokožce. To znamená, že nejen zabraňuje vzniku nových pupínků, ale pomáhá i hojit jizvy po těch starých.

Fotografie: Pixabay

Díky antioxidantům dokáže také neutralizovat volné radikály a oddálit příznaky stárnutí jako jsou vrásky a stařecké skvrny. Jemné vrásky může i mírně vyhladit.

Naše pokožka bojuje každý den se znečištěním, prachem a toxiny. I s tím si dokáže vanilka poradit. Obsahuje také niacin, thiamin, vitamín B6 a kyselinu pantotenovou, které hrají významnou roli při udržování zdravé a zářivé pokožky.

Přípravek proti popáleninám i řezným ranám

Postupem času a vlivem prostředí i nejrůznějších kosmetických přípravků může být pokožka matná, zvrásněná a bez života. Vanilkový extrakt zlepšuje její strukturu, navrací jí pružnost a lesk a účinně bojuje proti zánětům a podráždění.

Málokdo také ví, že vanilkový extrakt je jedním z nejúčinnějších prostředků k léčbě popálenin a řezných ran. Než ale vanilku začnete používat tímto způsobem, měli byste se poradit se svým dermatologem.

Zařadit vanilkový extrakt do své péče o pleť se vyplatí především v zimě, kdy je pokožka vystavená vlivům počasí, je suchá a unavená. Odměnou nám bude nejen nádherná jemná vůně, ale také hebká a zářivá pleť, která bude vypadat vždy krásně a mladistvě.