Vlastní brambory si můžete vypěstovat i na balkoně v paneláku. Pomůže k tomu netradiční způsob

Fotografie: Freepik

Chcete si vypěstovat vlastní brambory, ale nemáte k tomu prostornou zahradu na záhony? Vyzkoušejte skvělý tip na pěstování brambor v sudu! Nezabere tolik místa.

Chcete pěstovat vlastní bio brambory, ale nemáte dostatek místa na své zahradě? Pak vám stačí jen jeden velký sud, kde vypěstujete až 40 kilogramů brambor. Podívejte se na jednoduchý návod, jak si takový malý záhon připravit třeba i na balkoně.

Domácí brambory jsou mnohem levnější

Brambory jsou hlavní přílohou k chodům vařených v českých domácnostech. Sami ale dobře víte, že kupované brambory mají leckdy horší kvalitu, navíc jejich cena není příliš nízká. Proto se mnoho lidí obrací na vlastní pěstování brambor. Pokud ale nemáte vlastní zahradu, je těžké brambory vypěstovat.

My však máme jednoduchý návod, se kterým si velké množství brambor vypěstujete v pohodlí vašeho domova třeba na balkoně. Hlavní roli tohoto geniálního receptu hraje velká nádoba či sud o objemu 200 litrů. S takovou nádobou dokážete vypěstovat i 40 kilogramů brambor.

Fotografie: Freepik

Ze všeho nejdříve musíte nádobu důkladně vyčistit

K čištění sudu nebo jakékoliv jiné nádoby použijte bělidlo nebo přírodní čistící prostředek. Velmi často používaným prostředkem na čištění je obyčejný ocet, jedlá soda nebo peroxid vodíku. Vedle vyčištěné nádoby budete ještě potřebovat:

  • obal na vajíčka
  • velké množství zeminy
  • hnůj nebo jiný kompost
  • a samozřejmě brambory

Mimo sudu můžete také použít kontejner

Pokud nemáte možnost typického sudu, můžete použít i jinou nádobu. Hlavní podmínkou je však objem 200 litrů a možnost vyrobení děr na bocích nádoby. Můžete použít i půlku barelu, který splní úplně stejný účel jako typický sud.

Otvory musí být dostatečně velké, aby měla půda i rostlina prostor pro dýchání i odvodnění zbytečné vláhy. Můžete také odříznout dno nádoby a celý sud vložit na klasickou zem zahrady, tak obstaráte možné protékání přebytečné vlhkosti a zamezíte i možné hnilobě brambor.

Fotografie: Freepik

Do nádoby na vajíčka vložte brambory a nechte je vyklíčit. Brambor umístěte do vaničky na vejce tak, aby strana s více pupeny směřovala nahoru a měla tak prostor pro dostatečné klíčení. Takhle připravené brambory nechte v teplé a světlé místnosti, aby klíčení probíhalo co nejvíce.

Ve chvíli, kdy máte dostatečné množství hlíz z brambor, můžete přejít k výsadbě. Hlízy vysaďte nejdříve do menší nádoby (stačí klasický květináč) a nezapomeňte do zeminy přidat dostatečné množství hnojiva. Vysazené hlízy zakryjte asi 15 centimetrů vysokou půdou a dostatečně zalévejte.

Po vyklíčení hlízy můžete přesadit do velké nádoby

Po dostatečném vyklíčení a vyrašení stonků je možné přesadit brambory do velkého sudu. Nasypte potřebné množství hnojiva i zeminy a nezapomeňte opět dostatečně zalévat. Během doby, kdy stonek brambor roste stále výš a výš, je třeba stále přidávat další vrstvu půdy i hnojiva.

Ve chvíli, kdy listy brambor začnou lehce žloutnout, můžete začít řešit sklizeň. Začněte od spodní části a zkontrolujte, zda jsou brambory dostatečně zralé. Pokud tomu tak je, připravte si velkou plochu, na kterou vysypete celý obsah sudu a brambory z hlíny vyberete. Sklizeň vlastní úrody udělá radost vám i celé vaší rodině.

Zdroj: TheWoot