Vraťte zašlým šperkům jejich původní lesk. Osvojte si jednoduchý postup a vaše šperkovnice bude zářit novotou

Fotografie: Depositphotos

Ať už se jedná o růžové zlato, stříbro nebo bílé zlato, šperky se mohou špatně čistit, když zmatní. Zjistěte, jak tyto drahé kovy vyčistit v 6 krocích.

Pokud chcete, aby se vaše náušnice a prsteny leskly a nepoškrábaly se, je důležité vědět, jak tyto vzácné šperky čistit, stejně jako prsteny, náramky nebo přívěsky. Zlaté a stříbrné náušnice mohou časem ztratit svůj lesk, ať už jsou zdobeny jemnými kameny, perlami, kroužky nebo kamínky. Důvod? Hromadění bakterií, potu a zbytků kosmetických přípravků, které mohou ovlivnit lesk náušnic. Po jejich odstranění vám pomůže 6stupňový průvodce jejich čištěním.

Jak dodat šperkům nový vzhled?

Díky několika jednoduchým pokynům můžete svůj pár náušnic vyčistit a zajistit, aby vypadaly jako nové. Vaše nadčasové šperky budou opět vypadat skvěle a budou se krásně blýskat. Osvojte si těchto 6 kroků a vaše šperkovnice bude zářit.

1. Zkontrolujte své šperky

V první řadě je třeba zvážit riziko odpojení drahokamů. Pro kontrolu se doporučuje použít spínací špendlík, abyste zkontrolovali, zda jsou dobře připevněny. Pokud se některý z nich pohne, je nejlepší odnést náušnice ke klenotníkovi, jenž je rozebere a znovu složí.

2. Namočte je do pracího prostředku

Jak vidíte, tento šperk je třeba před čištěním zkontrolovat. Chcete-li obnovit lesk stříbrných nebo zlatých náušnic, naplňte misku teplou vodou a přidejte dvě lžíce prostředku na mytí nádobí. Poté šperky namočte až na 40 minut. Tento tip na stříbrné šperky je úžasný.

Fotografie: Freepik

3. Očistěte náušnice alkoholem

Ať už jsou vaše šperky zasazené nebo ne, destilovaný alkohol se doporučuje k čištění nečistot, které ulpívají na diamantech kvůli etanolu, silné účinné sloučenině, která jim dodává lesk. Chcete-li, aby se vaše zlaté nebo stříbrné kruhy leskly, použijte dětský zubní kartáček s měkkými štětinami, který se lépe dostane do mezer mezi drahými kameny. Malá velikost tohoto nástroje usnadňuje přesné čištění tohoto šperku.

Ať už se jedná o kultivované perly, diamanty nebo safíry, doporučuje se kameny ošetřovat odděleně od kovu náušnic. Pokud se jedná o diamant, měla by se čistit spodní část kamene, protože nečistoty se obvykle nacházejí u jeho základny.

4. Opláchněte je čistou vodou

V důsledku oxidace mohou tyto šperky dehtovat nebo mají tendenci černat. Abyste tomu zabránili, doporučujeme náušnice oplachovat čistou vodou, dokud zbytky mýdla nezmizí. Nezapomeňte šperky pevně držet a oplachovat je vodou po jednom kuse, abyste zabránili jejich náhodnému zmizení v odpadu. K čištění zlatých šperků lze použít také jedlou sodu.

Fotografie: Freepik

5. Nechte je uschnout na vzduchu

Po opláchnutí doporučujeme nechat šperky uschnout a poté je otřít čistým bavlněným hadříkem. Je důležité používat hadřík právě z tohoto materiálu, aby vaše šperky nepoškrábal a nelepil se na drahé kameny.

6. Vyleštěte vatovým tamponem a uložte je

Chcete-li šperkům dodat lesk, vyleštěte je vatovým tamponem. Po vyčištění je doporučujeme uložit do sáčku nebo do krabičky na šperky, aby byly chráněny před prachem a nečistotami.

Fotografie: Freepik

Tento proces čištění opakujte jednou týdně

Přestože je důležité dodržovat těchto šest kroků, aby šperky zůstaly lesklé, je nutná i údržba, která zabrání jejich zmatnění. Těchto šest kroků se doporučuje opakovat každý týden. Pokud jsou vaše šperky vyrobeny z diamantů, doporučujeme je každý rok odnést ke klenotníkovi na údržbu. Při odstraňování náušnice je také vhodné vyčistit si uši teplou slanou vodou, abyste eliminovali odumřelé buňky, které by mohly šperk znečistit.

Zdroj: Goodhousekeeping