Čistá a zároveň bezpečná domácnost. Snižte riziko nákazy koronavirem v domácnosti na minimum

Fotografie: Freepik

Pokud chcete svou domácnost co nejvíce ochránit před koronavirem přenášejícím onemocnění COVID-19, ale nemáte důvěru v chemické složení volné prodávaných přípravků, poradíme vám, jak si vyrobit účinné varianty.

Základní pojmy aneb čištění versus dezinfekce

Zatímco účelem čištění domácnosti je odstraňovat nečistoty a nastolit tak pořádek, dezinfekce směřuje k hubení škodlivých mikroorganismů, zejména virů a bakterií. Podle francouzského odborníka je k ochraně domácnosti důležitější a vhodnější čištění než dezinfekce, která může být někdy kontraproduktivní, protože se do ovzduší a na povrch věcí dostávají toxické látky.

Základní rady pro čištění domácnosti a přírodní dezinfekci

Na čištění povrchů doporučuje specialista účinnou kombinaci teplé vody a mýdla, přičemž se povrchy následně očistí ještě čistou vodou.

Pokud chcete dosáhnout alespoň základní dezinfekce bez použití chemických prostředků, nejlepší látkou je bílý ocet. Jeho výhodou je, že je ekologický a nezatěžuje tedy životní prostředí, protože neobsahuje žádné toxické látky. Ocet má velice dobré čisticí vlastnosti.

Vzduch bychom nijak dezinfikovat neměli. I pro účinný boj proti koronaviru, stejně jako u ostatních především virových onemocnění, je velice důležitým pomocníkem větrání, které by mělo být základem pro čištění vzduchu. V chladném období postačí jednotlivé místnosti intenzivně vyvětrat po dobu 20 minut, což umožní, aby vzduch cirkuloval a vyměnil se za čerstvý.

Co použít k samotné dezinfekci

Nejjednodušší odpovědí na otázku, co je nejvhodnější k dezinfekci, je voda v kombinaci s vysokou teplotou. Toto je technika, která se ve zdravotnických zařízeních používá nejen k dezinfekci, ale také ke sterilizaci. Pára, která vzniká při zahřátí vody na 120 °C a výše, má skvělé dezinfekční, odmašťovací a čisticí účinky. Na trhu jsou přístroje, které jsou určeny k výrobě páry a jejímu používání v domácnostech.

Pokud chcete domácnost skutečně bezpečně dezinfikovat, doporučuje se použít chlor a zředit jej podle návodu, nejlépe v poměru 1:15, což znamená

  • 1 jednotku chloru na
  • 15 jednotek vody.

Takto získáte pro vaši domácnost univerzální dezinfekční prostředek, kterým můžete ošetřit povrch a poté jej nechat uschnout.